Звіробій (Hypericum perforatum), рослина, яка росте в дикій природі, століттями використовувалася для лікування певних психічних розладів (зокрема депресії).
Звіробій продається як дієтична добавка в США, де стандарти продажу добавок менш суворі, ніж стандарти для ліків, що відпускаються за рецептом або без рецепта.
Що відомо про ефективність звіробою при депресії?
📍Відсутні якісні дослідження, які б підтверджували ефективність та безпеку звіробою при лікуванні депресії.
📍Усі наявні дані про його ефективність є суперечливими.
📍Звіробій не є одобрений FDA (Управління продовольства та медикаментів).
📍Відсутня стандартизація та відповідне регулювання якості препаратів із звіробою.
Протипоказаний під час вагітності та лактації, оскільки відсутні високоякісні дані, що підтверджують безпеку.
ЛІКАРСЬКІ ВЗАЄМОДІЇ 💊
Взаємодія звіробою з деякими лікарськими засобами може призвести до небажаних побічних ефектів.
Слід уникати використання звіробою в комбінації з антидепресантами, щоб уникнути можливого розвитку серотонінового синдрому.
Варто уникати його прийому перед операцією – слід припинити приймати принаймні за п’ять днів до операції пацієнтам, які проходять планову хірургічну процедуру.
Прийом звіробою може послабити дію багатьох рецептурних ліків, таких як: Антидепресанти, Протизаплідні, Циклоспорин, Дигоксин, Оксикодон, Деякі ліки від ВІЛ, Варфарин та ін.
Побічні ефекти звіробою зазвичай незначні та рідкісні: шлункові розлади, сухість у роті, головний біль, втома, запаморочення, сплутаність свідомості, сексуальна дисфункція або чутливість до сонячного світла. Крім того, звіробій є стимулятором і може погіршити відчуття тривоги у деяких людей.
Отже,
❗️Враховуючи суперечливі докази ефективності та відсутність регульованих стандартизованих рослинних продуктів, не слід лікувати депресію звіробоєм.
❗️Не використовуйте його для заміни традиційного лікування або для відкладення візиту до лікаря.
❗️Не намагайтеся лікувати депресію самостійно. Депресія може стати важкою, якщо ви не отримаєте ефективної професійної допомоги.