google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Остеопороз у жінок. Менопауза

Саксонік Юлія
Оригінал допису

Остеопороз в період менопаузи проявляється загальним погіршенням скелетної архітектури, прогресуючим зниженням кісткової маси, яка з часом стає дуже крихкою.

Тиць 💜 та обов’язково поширюйте, адже тема дуже важлива.

Напишіть мені, будь ласка, в коментах, чи знаєте ви свої показники віт. D і Са?

Частішають болі в кістках, спині, істотно зростає ризик переломів, навіть після мінімальної травми. Типовим є перелом стегнової кістки.

Насправді втрата кісткової маси супроводжує нас протягом більшої частини нашого життя. Але немає ніяких сумнівів в тому, що із згасанням жіночої репродуктивної функції ці дегенеративні зміни тільки прогресують. Встановлено тісний причинний взаємозв'язок між дефіцитом естрогенів і прискореної втратою кісткової маси.

-джерело: https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause-and-bone-loss

Як менопауза впливає на остеопороз

Жінки досягають піку кісткової маси приблизно у віці від 25 до 30 років, коли скелет припиняє рости, а кістки є найміцнішими та найтовстішими.

Жіночий гормон, естроген, відіграє важливу роль у підтримці міцності кісток. Рівень естрогену скорочується під час менопаузи, яка настає в середньому у віці 50 років, що призводить до збільшення втрати кісткової маси.

Якщо ваша пікова кісткова маса перед менопаузою є нижчою за ідеальну, будь-яка втрата кісткової маси, яка відбувається під час менопаузи, може призвести до остеопорозу.

Дослідження показують, що приблизно кожна друга жінка старше 60 років матиме принаймні один перелом через остеопороз.

Діагностика остеопорозу

Остеопороз найкраще діагностувати за допомогою спеціальної рентгенівської методики, яка називається двоенергетичною рентгенівською абсорбціометрією (DXА або DEXA). денситометрія кісткової тканини Сканування DXA вимірює щільність (або товщину) кісткової тканини, як правило, у нижній частині хребта та у верхній частині стегна.

Результати сканування DXA повідомляються як Z-показник і Т- показник. 2-показник порівнює вашу кісткову масу з очікуваною для людини вашого віку. Т-показник показує, наскільки ваша кісткова маса відрізняється від маси молодої людини з максимальною кістковою масою.

Т-показники інтерпретуються таким чином:

• від 1 до -1 вказує на нормальну щільність кісток

• між -1 і -2,5 вказує на остеопенію - це означає деяку втрату щільності кісткової тканини, але недостатню, щоб її можна було назвати остеопорозом. Незважаючи на меншу щільність кісток, ризик перелому при мінімальній травмі дуже низький

• менше ніж -2,5 вказує на остеопороз значна втрата щільності кісткової тканини означає набагато вищий ризик перелому з мінімальною травмою.

Зниження ризику остеопорозу під час менопаузи

Під час менопаузи ви можете знизити ризик розвитку остеопорозу, дотримуючись кількох рекомендацій щодо способу життя, таких як:

• Прагніть до 1300 мг харчового споживання кальцію щодня. Це дорівнює приблизно трьом-чотирьом порціям молочної їжі. Широкий асортимент немолочних продуктів також містить кальцій, наприклад, збагачені кальцієм соєві або мигдальні напої, твердий тофу, мигдаль, бразильські горіхи, неочищений тахіні, темно-зелені листові овочі та риба з їстівними кістками, наприклад сардини або консервований лосось.

• Виконуйте регулярні та відповідні фізичні навантаження з обтяженнями, включаючи вправи з обтяженнями (завжди виконуйте цей тип вправ під наглядом).

• Підтримуйте достатній рівень вітаміну D. Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій. Він утворюється в шкірі після впливу сонця і міститься в дуже невеликих кількостях у деяких продуктах харчування. Рівень вітаміну D можна виміряти простим аналізом крові.

• Уникайте надмірного споживання алкоголю ( сучасні рекомендації рекомендують максимум два стандартні напої на день з двома вільними від алкоголю днями на тиждень для жінок).

• Уникайте куріння (куріння сигарет пов'язане з вищим ризиком розвитку остеопорозу).

• Уникайте надмірного споживання кофеїну.

Ці звички краще починати з молодшого віку, щоб отримати найбільшу користь.

Фізична активність знижує ризик остеопорозу

Регулярні фізичні вправи протягом усього життя можуть знизити ризик остеопорозу. Рекомендується виконувати певний тип фізичної активності в більшість днів тижня протягом від 30 до 40 хвилин.

Два типи фізичної активності, які є найбільш корисними для кісток, це вправи з обтяженнями та вправи з опором. Окрім зменшення втрати кісткової маси, фізична активність покращить м'язову силу, рівновагу та фізичну форму, а також зменшить частоту падінь і переломів.

Загальні рекомендації щодо фізичних вправ

Вибираючи програму вправ, опирайтеся на поради вашого реабілітолога або лікаря. Загальні рекомендації включають:

• Уникайте занять із сильним навантаженням або таких, що вимагають різких сильних рухів.

• Виконуйте вправи з навантаженнями, такі як швидка ходьба, тай-чі, танці та тренування з обтяженнями.

• Займайтеся аеробікою два-три рази на тиждень.

• Виконуйте силові (опірні) тренування один або два рази на тиждень.

• Включіть у свій розпорядок вправи на гнучкість або розтяжку.

Вправи з обтяженнями

Вправи з обтяженнями - це будь-які вправи, у яких ваші стопи та ноги сприймають вагу вашого тіла. Приклади включають ходьбу, біг, теніс і танці.

Дослідження, спрямовані на оцінку ефектів вправ із навантаженням, показують різке покращення кісткової маси, коли ця діяльність виконується з високою інтенсивністю (наприклад, швидка ходьба або біг підтюпцем).

Вправа тренування опору

Вправи з опором також відомі як силові вправи. Під час силових тренувань для створення опору використовуються обтяження певного типу - наприклад, тренажери, гантелі, обважнювачі для щиколоток або зап'ястя.

Тренування з опором допомагає нарощувати м'язову масу та створює навантаження (силу) на кістки залучених кінцівок. Сюди також входять вправи, які використовують власну вагу тіла як навантаження, наприклад віджимання, коли навантаження поширюється на руки та плечі.

Щоб уникнути травм, отримайте вказівки та поради від акредитованого тренера або фізіотерапевта.

Лікування остеопорозу

Медичні методи лікування остеопорозу включають:

• бісфосфонати

• селективні модулятори естрогенових рецепторів (SERM)

• менопаузальна гормональна терапія (ЗГТ, раніше як замісна гормональна терапія або ЗГТ)

• вітамін D і препарати кальцію

• деносумаб

• паратгормон.

Чудовими джерелами кальцію є молоко та молочні продукти (рекомендовано нежирні версії), рибні консерви з кістками, як-от лосось і сардини, темно-зелені листові овочі, як-от капуста, капуста та брокколі, апельсиновий сік, збагачений кальцієм, і хліб, приготований з борошно, збагачене кальцієм.

Які симптоми остеопорозу?

Остеопороз часто називають «тихою хворобою», оскільки спочатку втрата кісткової маси відбувається без симптомів. люди можуть не знати, що у них остеопороз, доки їхні кістки не стануть настільки слабкими, що раптовий натяг, удар або падіння спричинить перелом або зруйнування хребця. Зруйновані хребці спочатку можна відчути або побачити у вигляді сильного болю в спині, втрати висоти або деформації хребта, наприклад сутулості.