google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Дорослі та щеплення

Саксонік Юлія
Оригінал допису

Існує розповсюджений міф, що щеплення роблять лише у дитячому віці. Насправді імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація. Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватись проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві. Сьогодні говоримо про щеплення, які мають одержати дорослі за Календарем профілактичних щеплень та рекомендовані теж

Дорослим треба вакцинуватись проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві. Якщо ви не пам'ятаєте, чи вакцинувались в дитинстві та не маєте про це ніякої інформації - зверніться до вашого лікаря. Передусім перевірте наявність щеплень проти кору, краснухи та паротиту. Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників Операції об'єднаних сил. Усі інші дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт в аптеці і пройти щеплення у закладі охорони здоров'я. Наявність вакцин на комерційному ринку (в аптеках або приватних клініках) забезпечується комерційною діяльністю постачальників і виробників, яка не регулюється МОЗ України.

Імунізація проти гепатиту В - це ще одне щеплення, яке обов'язково треба надолужити, якщо ви його пропустили. Для дітей вакцинація проводиться безоплатно, а дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт. Вакцинація проти гепатиту В захистить від небезпечних наслідків вірусної інфекції - цирозу і раку печінки.

Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Якщо в дитинстві не вакцинувалися, або невідомо, вакциновані чи ні, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М - спочатку перша доза, через місяць - друга, через 6 місяців після другої третя.

В усіх областях України є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена, яку застосовують для дорослих.

!! ЯКІ ПРОПУЩЕНІ У ДИТИНСТВІ ЩЕПЛЕННЯ НЕОБХІДНО НАДОЛУЖИТИ У ДОРОСЛОМУ ВІЦІ

1. Щеплення від кору, краснухи та паротиту

Дві дози вакцини КПК захищають від кору, краснухи і паротиту на усе життя. Ревакцинація не потрібна, якщо вам зробили таке щеплення в дитинстві (за Календарем - в 1 i6 років).

Дорослим треба вакцинуватись проти кору, краснухи та паротиту, якщо вони ніколи не вакцинувались від цих хвороб і немає медичних даних про імунізацію. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи і паротиту можна за допомогою лабораторних аналізів. Перед вакцинацією лікар направить здати аналізи (на виявлення IgG до вірусу або інші) - це швидкий та простий спосіб з'ясувати, потрібна вакцинація чи нi.

Невакцинованим дорослим слід ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту - і другу дозу через місяць.

Вакцина КПК є живою вакциною, тому не робиться під час вагітності. Щеплення КПК, проведене під час вагітності випадково, наприклад, коли жінка не знала, що вагітна, не є показанням до аборту.

2. Щеплення від гепатиту В

Імунізація проти гепатиту В захистить людину від небезпечних наслідків вірусної інфекції - цирозу і раку печінки. Для дітей вакцинація проводиться безоплатно, а дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт.

Щеплення рекомендоване для усіх дорослих, які не були вакциновані у дитинстві. Зверніться до свого лікаря, він проведе обстеження та за потреби призначить лабораторні дослідження (наприклад, на наявність анти-HBs (HBsAb), що допоможуть з'ясувати, чи проводили вам щеплення від гепатиту. Схему вакцинації і дозування препарату підбирає лікар (в залежності від віку та медичної історії пацієнта).

Лікар пояснить, де у вашому місті вакцину можна придбати, як зберігати до проведення щеплення

Але є ще кілька інфекцій, від яких можна вакцинуватися в Україні.

• Від пневмококу

Як коронавірус, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією, найпоширеніша причина якої- пневмокок. Тому людям, які входять до групи ризику (старшим за 65, з хронічними захворюваннями) варто зробити щеплення від пневмококової інфекції.

• ВПЛ. Проводиться до початку статевого життя в ідеалі Але після теж буде не зле! Хлопчикам теж потрібно, це НЕ лише дівчат стосується!

• ротавірусна інфекція, [стосується лише дітей ]

• менінгококова інфекція

Для цього існують дві вакцини, одна з яких дозволена до використання від 6 тижнів життя, інша - від 9 місяців до 55 років. Схеми вакцинування різняться залежно від віку, коли ви починаєте курс щеплень. Вакцина від менінгокока В в Україні не зареєстрована, проте її можна зробити в інших європейських країнах.

• вітряна віспа (вітрянка)

Вакцинація від вітряної віспи дозволена дітям із 9-місячного віку, проте її можуть робити і дорослі, які не хворіли на «вітрянку». Курс щеплень складається з двох доз із оптимальним інтервалом у 6 тижнів.

• гепатит А

• грип та Covid [ щороку і думаю, що без зайвих коментарів]

Під час війни особливо важливо вакцинуватися з дотриманням рекомендованих інтервалів. Адже через те, що багато хто з українців змушений перебувати в місцях скупчення людей і з обмеженим доступом до чистої води, підвищується ризик розвитку й поширення інфекційних хвороб.

В Україні обов'язковими є щеплення проти 10 небезпечних хвороб: туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту («свинки»). Усі вони внесені до Національного календаря профілактичних щеплень, і держава надає їх безоплатно.

Я надала загальний алгоритм дії та списки рекомендованих щеплень.

Розумію, що складно) тому чекаю на ваші питання. І розкажіть від чого щеплені ви