google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Вірус простого герпесу та вагітність

Щербина Євген
Оригінал допису

ВПГ відноситься до TORCH-інфекцій, тобто може впливати на перебіг вагітності та саму дитину. Але треба відразу зробити важливий акцент - просто наявність самого вірусу в організмі матері (позитивні антитіла до нього) ніяким чином не впливають на плід. Так само не впливають і періодичні висипання герпесу на обличчі, тулубі або кінцівках. Єдине що нас реально непокоїть, це наявність висипань первинного або рецидиву ГЕНІТАЛЬНОГО герпесу під час пологів. Народження малюка через пологові шляхи вкриті висипаннями з високим вмістом самого вірусу призводить до його інфікування та розвитку доволі важкої патології - неонатального герпесу. Так, ще можливе зараження у випадку проникнення вірусу через плодові оболонки при первинному генітальному герпесі на протязі будь-якого строку вагітності, проте це буває з частотою не більше ніж 1 на 250 000. Додатково не треба забувати, що існує ризик неонатального герпесу і після народження в результаті контакту з батьками чи близькими родичами, у яких є прояви герпетичних висипань на обличчі.

Так чи інакше, основний ризик для новонародженої дитини - висипання первинного генітального герпесу або його рецидиву під час пологів. Тактика зазвичай наступна.

Первинне інфікування до 36 тижнів гестації. Всім жінкам рекомендований курс ацикловіру 7-10 днів. Після цього лікування зупиняють і розпочинають заново тільки з 36 тижня гестації і до самих пологів. Якщо первинна інфекція сталась на 3 триместрі вагітності, то деякі спеціалісти рекомендують не преривати прийом препарата до самих пологів.

Первинне інфікування після 36 тижнів гестації. Рекомендований стандартний курс лікування з продовженням до самих пологів.

Рецидиви генітального герпесу до 36 тижня вагітності. Якщо вагітна має в анамнезі рецидиви генітального герпесу, то питання профілактики рецидивів до 36 тижня вирішується індивідуально. Треба просто пам'ятати, що рецидиви герпесу до 36 тижня вагітності несуть низький ризик інфікування плода і мати сама вирішує необхідність прийому ліків в залежності від частоти цих рецидивів та дискомфорту, який вони приносять.

Рецидиви генітального герпесу після 36 тижня вагітності. Як і у випадку з первинним інфікування, якщо у жінки зареєстрований хоч один рецидив хвороби за період вагітності, то починаючи з 36 тижня гестації вона має отримувати ацикловір профілактично до самих пологів.

Така тактика значно зменшує ймовірність появи висипань генітального герпесу на момент пологів і, відповідно, захищає новонароджену дитину від розвитку неонатального герпесу.

Якщо ж вагітна так чи інакше під час пологів має активні висипання в генітальній ділянці, то в такому випадку рекомендовано проведення кесаревого розтину.