google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Шизофренія

Щербина Давид
Оригінал допису

Рівно 10 років тому я вперше почав вивчати психіатрію (на базі запорізької обласної психіатричної лікарні), нас тоді вчили що шизофренія буває різних типів: гебефренічна, кататонічна, параноїдна, недиференційована і резидуальна. Колеги, хто пам’ятає?))

Приблизно в той самий час як ми цю класифікацію вчили, весь інший світ намагався її забути, бо з випуском dsm-5 всі типи шизофренії були офіційно скасовані 🙂

Отже, шизофренія – це хронічний психічний розлад, який впливає на мислення, сприйняття, емоції та поведінку людини. Це не «роздвоєння особистості», як часто вважають.

Ш. не має чіткої причини, проте в її основі лежить взаємодія генетичних, біологічних та зовнішніх факторів. Приблизно 1% населення планети захворіє (або хворіє вже) на шизофренію.

До головних (психотичних) проявів ш. відносять:

1️⃣позитивні симптоми (галюцинації, маячення, дезорганізоване мислення та поведінка)

2️⃣негативні симптоми (апатія, алогія, ангедонія, антисоціальність, афективне сплощення)

Важливо. Один психотичний епізод (наприклад галюцинації чи маячення) – це ще не шизофренія. Для постановки діагнозу потрібно багато критеріїв, один з яких – збереження симптомів щонайменше 6 міс.

Середній вік початку симптомів 18-25 років для чоловіків, 25-35 років для жінок (з другим піком захворюванності в період менопаузи). Чоловіки хворіють дещо частіше (1.4 чоловіка на 1 жінку), прогноз у чоловіків гірший.

10% всіх самогубств в світі скоюють хворі на шизофренію.

Приблизно 50% хворих стикаються з залежністю від психоактивних речовин (алкоголь, наркотики). 60% – регулярно вживають нікотин.

Чим раніше почалось адекватне лікування – тим більше шансів на його успішність і повну ремісію пацієнта. Деякі пацієнти можуть бути в ремісії роками і навіть десятками років, інші ж мають постійні загострення (психози), які змінюються періодами часткової чи повної ремісії.

Задавайте питання. Про що хотіли б дізнатись більше? Чи є серед ваших знайомих люди які хворіють на шизофренію?