google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Грижі міжхребцевих дисків. Коли потрібно робити операцію?

Щербина Давид
Оригінал допису

Чіткі критерії та покази згідно принципів доказової медицини.

🆘Коли операцію робити обов’язково (абсолютні покази):

1️⃣Грижа компремує нерв, що викликає виражений, або наростаючий парез в руці чи нозі.

*Парез – це зниження рухової функції, воно проявляється атрофією м’язів та їх слабкістю, а також зниженням рефлексів в зоні іннервації.

2️⃣Грижа компремує спинний мозок чи кінський хвіст(нервові волокна), що провокує функціональні порушення з боку їх іннервації. Це буде викликати порушення функції сечовидільної системи (по типу затримки, або нетримання), слабкість в руках чи ногах, або слабкість\оніміння частин тіла, оніміння в промежині (конкретні скарги залежать від висоти і вираженості ушкодження цих структур)

⚠️Коли операцію робити НЕ обов’язково (відносні покази):

1️⃣Біль та легкий парез в руці чи нозі який виник нещодавно і не прогресує. В таких випадках за даними більшості сучасних рекомендацій можна відтермінувати операцію і почати з консервативного лікування, переглядаючи рішення про доцільність операції час від часу. Більшість нейрохірургів в Україні буде рекомендувати вам операцію навіть при легкому парезі – це зазвичай не вірно. Зі своїми пацієнтами, при легкому (не наростаючому) парезі, ми завжди вичікуємо і боремось за уникнення операції, і це часто вдається.

2️⃣Грижа компремує нерв, це провокує хронічний біль\оніміння в руці чи нозі який не піддається консервативному лікуванню та триває більше 3 місяців, але НЕ викликає парезу. Оперативне лікування в таких випадках є цілком виправданим, проте не обов’язковим. Це рішення приймається індивідуально враховуючи перш за все побажання пацієнта. Хронічні болі можна відносно добре контролювати прийомом антиконвульсантів + трициклічних\неселективних антидепресантів, що дозволяє продовжувати консервативне лікування переглядаючи його ефективність і доцільність операції з часом.

✅Коли операцію робити НЕ треба:

1️⃣Грижа є, але вона вас не турбує. В такому випадку її не потрібно чіпати незалежно від її розмірів.

2️⃣Гострі болі в спині які віддають в руку чи ногу і не викликають парезу.

3️⃣Хронічні болі в спині, які не іррадіюють в руку чи ногу і не викликають оніміння в цих місцях. В більшості таких випадків грижа не є причиною болю і треба розглядати інший діагноз.