🐈⬛Токсоплазмоз – це інфекція, спричинена одноклітинним паразитом Toxoplasma gondii.
✔️Із заражених дуже небагато мають симптоми,
✔️Однак вагітні жінки та особи з ослабленою імунною системою повинні бути обережними.
🐈⬛Як люди заражаються токсоплазмозом?
Зараження токсоплазмою виникає внаслідок одного з наступного:
✔️Вживання недостатньо обробленого, зараженого м’яса (особливо свинини, баранини та оленини) або молюсків (наприклад, устриць, молюсків або мідій).
✔️Випадкове проковтування недостатньо обробленого, зараженого м’яса або молюсків після того, як вони були оброблені та не миті ретельно рук ( Toxoplasma не всмоктується через неушкоджену шкіру).
✔️Вживання їжі після контакту з ножами, посудом, дошками для розділки та іншими продуктами, які контактували з сирим, забрудненим м’ясом або молюсками.
✔️Питна вода, забруднена Toxoplasma gondii.
✔️Випадкове проковтування паразита через контакт з котячими фекаліями, які містять токсоплазму. Це може статися через
🔺Очищення котячого лотка, коли кіт виділяє токсоплазму з фекаліями;
🔺Торкання або проковтування всього, що контактувало з котячими фекаліями, які містять токсоплазму
🔺Випадкове проковтування забрудненого ґрунту (наприклад, не миття рук після роботи в саду або вживання немитих фруктів чи овочів із городу).
🔺Передача від матері до дитини
🔺Пересадка інфікованого органу або інфікованої крові шляхом переливання.
🐈⬛Які симптоми токсоплазмозу?
Симптоми інфекції різні.
✔️Більшість людей не мають жодних симптомів.
✔️Деякі люди, хворі на токсоплазмоз, можуть відчувати себе так, ніби у них «грип» із збільшенням лімфатичних вузлів або болями в м’язах, які можуть тривати місяць і більше.
✔️Важкий токсоплазмоз, що спричиняє ураження мозку, очей чи інших органів, більш імовірний у людей зі слабкою імунною системою, хоча іноді навіть люди зі здоровою імунною системою можуть зазнати пошкодження очей.
✔️Більшість немовлят, інфікованих ще в утробі матері, не мають симптомів при народженні, але вони можуть розвинути симптоми пізніше в житті. Невеликий відсоток інфікованих новонароджених має серйозні пошкодження очей або мозку при народженні.
🐈⬛Хто в групі ризику розвитку важкої форми токсоплазмозу?
Люди, у яких найімовірніше розвивається важкий токсоплазмоз, включають:
✔️ Немовлята, народжені матерями, щойно інфіковані Toxoplasma gondii під час або безпосередньо перед вагітністю.
✔️Особи з сильно ослабленою імунною системою, наприклад, хворі на СНІД, ті, хто приймає певні типи хіміотерапії, і ті, хто нещодавно отримав трансплантацію органів.
🐈⬛Якщо ви плануєте завагітніти, ваш лікар може перевірити вас на Toxoplasma gondii . Якщо тест позитивний, це означає, що ви вже інфікувалися колись у своєму житті. Зазвичай немає потреби турбуватися про передачу інфекції вашій дитині. Якщо тест негативний, вживіть необхідних заходів, щоб уникнути інфекції.
🐈⬛Що таке лікування токсоплазмозу?
Імунокомпеткнтній людині, яка не є вагітною, лікування зазвичай не потрібне. Якщо симптоми виникають, вони зазвичай зникають протягом кількох тижнів або місяців. Для вагітних жінок або осіб з ослабленою імунною системою доступні ліки для лікування токсоплазмозу.
🐈⬛Щоб зменшити ймовірність зараження Toxoplasma gondii, ви можете зробити кілька кроків .
✔️Готуйте їжу за високих температур.
✔️Використовуйте харчовий термометр, щоб переконатися, що продукти готуються до безпечної внутрішньої
температури.
✔️Заморожуйте м’ясо на кілька днів при мінусовій температурі перед приготуванням, щоб значно зменшити ймовірність зараження.
✔️Промийте свіжі овочі та фрукти під проточною водою.
✔️Мийте посуд, обробні дошки та стільниці гарячою водою з милом після приготування кожного продукту.
✔️Не їжте сирих або недоварених устриць, мідій або молюсків
✔️Не пийте непастеризоване козяче молоко.
✔️Одягайте рукавички під час роботи в саду та під час будь-якого контакту з ґрунтом або піском. Мийте руки з милом і водою після роботи в саду або контакту з землею або піском.
✔️Переконайтесь, що котячий лоток міняють щодня. Паразит Toxoplasma стає заразним лише через 1-5 днів після того, як він потрапляє в кал кішки.
✔️Вимийте руки з милом і водою після очищення котячого лотка.
•✔️Навчіть дітей важливості миття рук для запобігання інфекції.
🐈⬛Ви можете тримати свого кота, якщо ви перебуваєте в групі ризику важкої інфекції.
По можливості уникайте заміни котячого туалету. Якщо ніхто інший не може виконати завдання, одягніть одноразові рукавички та вимийте руки з милом після цього. Тримайте кішок вдома. Це пов’язано з тим, що коти заражаються токсоплазмою під час полювання та поїдання гризунів, птахів або інших дрібних тварин, заражених цим паразитом. Не беріть і не тримайте бродячих котів, особливо кошенят. Не заводьте нового кота, поки ви вагітні або з ослабленим імунітетом.
Джерело: CDC