📌Кліщі можуть переносити кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та інші хвороби.
⛺️ Щоб прогулянка була безпечною, потрібно:
☝️ правильно одягатися. Одяг має бути світлим, щоб тварюку було гарно видно. Штани заправте у носки. Ходіть по доріжках в парку. Обов’язково оглядайте один одного кожні 2 години і, коли повернетесь додому.
Якщо кліщ присмокчеться до тіла, то чим менше це триватиме, тим нижче ризик заразитися хворобою Лайма;
☝️ користуватися репелентами. Важливо подивитися на етикетці, з якого віку засіб можна використовувати, і правила застосування. Наприклад, деякі репеленти не можна наносити на шкіру, тільки на одяг.
🐕 Якщо у вас є собака, потрібно обробляти його спеціальними засобами. І бажано не брати з собою у ліжко ( неможливо, правда?))
🌿 Хвороба Лайма поширена в Україні . Її дуже бояться, але ця хвороба на ранній стадіях гарно лікується.
🆗 Що робити, якщо ви знайшли на собі кліща?
✔ Кліща зняти якскоріше. Захопіть його біля шкіри пінцетом або спеціальним пристроєм для вилучення кліщів і рівномірно потягніть вверх з однаковим зусиллям.
Або зверніться в травмпункт.
Ми в Лама Лу @lamalu_clinic теж можемо видалити цю падлюку.
✔ Важливо не роздавити кліща під час видалення. Боррелії (збудники хвороби Лайма) живуть у шлунку комахи. Якщо розчавити кліща, шанси, що вони потраплять у рану, зростають.
✔ Коли кліщ вилучено, обробіть місце укусу антисептиком та вимийте руки.
▫️Чого не треба робити, якщо ви знайшли на собі кліща, що присмоктався?
✖️ Не можна заливати кліща маслом, лаком і т. д. Це збільшить ризик інфікування, оскільки боррелії можуть потрапити в ранку.
✖️ Здавати кліща на аналіз. Це безглуздо. Аналіз не відповість на запитання, чи заразилася людина.
Навіть якщо кліщ був заражений, ризик передачі борелій досить низький.
✔ За людиною, яку вкусив кліщ, потрібно спостерігати приблизно місяць.
Слід звертати увагу на висип, особливо у вигляді кілець у місці укусу або деінде. Температура, нездужання, яке не пов'язане з ГРВІ, болі в м'язах та суглобах - при таких симптоми слід звернутися до лікаря
У сумнівних випадках лікар може призначити обстеження - аналізи на імуноглобуліни М та G методом ІФА до боррелій або, якщо результат сумнівний, методом імуноблот.
!? Що ж робити, щоб не боятися бореліозу?
Якщо кліщ присмоктався до шкіри і провів менше 24 годин - нічого.
✔ Якщо кліщ провів на шкірі більше 24 годин або був добре напитий крові, призначення лікаря може бути використаний доксициклін одноразово.
Раніше засобів профілактики для дітей віком до восьми років не було. Але з поза минулого року CDC дозволили використовувати цей препарат і у дітей будь-якого віку, якщо шанси захворіти на високі. Ризик визначає лікар.
!Профілактика ефективна у перші 72 години після укусу.
✔ Якщо клінічна картина вказує на бореліоз, був факт укусу кліща, діагноз ставиться без аналізів. Аналізи необхідні, якщо є сумніви. Якщо лікар визначив діагноз, буде призначено антибіотик
!Важливо! Існують антибіотики, які поєднуються з вагітністю та ГВ, тому слід усі моменти обговорити з лікарем. Даних про передачу борелій із грудним молоком немає