google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Вірусні гепатити

Леськів Ольга
Оригінал допису

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, переважно вірусного походження.

Головні причини розвитку гепатиту:

〰️віруси гепатиту;

〰️деякі інфекційні захворювання;

〰️токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);

〰️медикаменти;

〰️аутоімунні захворювання.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

За даними ВООЗ, 2015 р. вірусний гепатит став причиною смерті 1,34 млн людей.

Симптоми гепатиту:

• виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія

• нудота, блювання, діарея, болі в животі

• зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;

• пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;

• підвищення температури

Шляхи передавання гепатиту:

Шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.

Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:

• переливання інфікованої крові або її компонентів;

• вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;

• інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);

• вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);

• побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);

• статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.

❓Як захиститися від гепатиту❓

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е. дотримуйтеся правил особистої гiгiєни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди и зелень, кип'ятіть воду, не пийте з вiдкритих джерел.

На міжнародному ринку доступні кілька ін'єкційних інактивованих вакцин проти гепатиту А. Майже у 100% людей протягом місяця після введення однієї дози вакцини розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу.

Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом 5-8 років після вакцинації. - вакцина хаврикс 720 для дітей та саврикс 1440 для дорослих. Або комбінована вакцина Твінрикс від гепатитів А та Б.

Натомість головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Вакцина Еувакс або Енджерiкс для вакцинації потрібно 3 дози за схемою 0-1-6 міс.

Вiдповiдно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, бажано протягом 24 год після народження.

Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D.

Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.

На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому можлива профілактика лише ( використання презервативів, індивідуальні інструменти, стерильні, iндивiдуальний захист)

Бережіть себе і будьте здорові!

Джерело: Використана інформація з сторiнки центру громадського здоров'я Украïни.