Хочу почати з того, що симптоми гіпотиреозу- дефіциту гормонів щитовидної залози - дуже різноманітні та неспецифічні. Наприклад, підвищена втомлюваність, набір ваги тіла, випадіння волосся, порушення менструальної функції, набряки - можуть бути симптомами цього захворювання!
А тепер питання, у кого немає хоч одного з перерахованих скарг? 😏
Уявимо ситуацію, що людина, якій поставили діагноз АІТ, гіпотиреоз, приймає роками гормонозамісну терапію, приходить до сімейного лікаря, називає всі ті симптоми і в кінці додає, що хворіє на АІТ та гіпотиреоз. Що сімейний лікар скаже? Ну звичайно, « так а що ж ви хотіли? Таке захворювання маєте…»
І добре якщо попадеться ендокринолог, який пояснить, що окрім гіпотиреозу у людини можуть бути інші причини поганого самопочуття. Що окрім щитовидної залози, хай вона не ладна, існує безліч інших систем та органів. І маючи гіпотиреоз, людина не застрахована мати супутні стани, які ніякого відношення до АІТ та гіпотиреозу не мають…
Зазвичай, функція щитовидної залози визначається шляхом вимірювання гормону ТТГ та Т4 вільного в крові.
Передбачається, якщо концентрація гормонів в межах норми, то орган працює добре.
Так само, коли людина приймає левотироксин (Еутирокс або L-тироксин), щоб перевірити чи достатня доза препарату треба здати ТТГ.
ТТГ 0,4-4,0 мМО/л
І якщо він в нормі, то відповідно гіпотиреоз в стані компенсації.
Однак, частина людей, які приймають тироксин і мають нормальні показники гормонів, продовжують скаржитись на гіпотиреоїдні симптоми:
• хронічна втома
• брадикардія
• проблеми з менструацією
• сухість шкіри
• погана концентрація уваги
• збільшення ваги тіла
• випадіння волосся
Перед науковцями стало питання, чи відповідає лабораторний еутиреоз (тобто норма за аналізами) нормальній активності гормонів щитовидної залози в окремих тканинах або органах - так званий «тканинний» або периферичний гіпотиреоз.
Стаття під назвою "Biomarkers indicating tissue thyroid hormone status: ready to be implemented yet?" 2022 року розглядає поточні досягнення в галузі маркерів, які можуть допомогти оцінити стан тканин організму щодо гормонів щитоподібної залози.
У статті підкреслюється, що хоча і є прогрес у розумінні молекулярних маркерів, але їхнє впровадження в повсякденну клінічну практику ще сильно обмежене.
❗️А ОТЖЕ СЬОГОДНІ ВОНИ ЩЕ НЕ ГОТОВІ ДО ШИРОКОГО ВИКОРИСТАННЯ!
Тому поки діагноз «тканинний» гіпотиреоз не має переконливого наукового обґрунтування.
Отже, якщо ви таки відчуваєте симптоми гіпотиреозу при абсолютно нормальних рівнях ТТГ, давно не обстежувались, то здайте базові аналізи:
✓ клінічний та біохімічний аналіз крові,
✓ феритин,
✓ вітамін Д,
✓ вірусні гепатити В, С, ВІЛ, тощо.
Пройдіть тести на рівень стресу, можливі розлади ментального здоров'я. Зверніться до відповідних спеціалістів- невролог, психіатр, гастроентеролог та інші.
Якщо ж на меті схуднення - поведіть щоденник харчування, разом зі спеціалістом проаналізуйте чи немає розладів харчової поведінки.
Запам'ятайте, що жир- це гідрофільна субстанція.
Тому у 90% людей будуть набряки. Отже вони почнуть сходити разом з вагою.
Як ви себе почуваєте на гормонозамісній терапії левотироксином?