google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Що треба знати про наднирники?

Марченко Ксенія
Оригінал допису

Наднирники - це пара малесеньких залоз, розташованих над верхніми половинами нирок.

Не дивлячись на їх невеликий розмір в них синтезується достатньо велика кількість життєвонеобхідних гормонів: кортизол, альдостерон, адреналін та норадреналін, ДГЕА.

📍КОРТИЗОЛ - також відомий як "гормон стресу". Він регулює обмін речовин, допомагає підтримувати рівень цукру в крові та впливає на імунну систему. Він допомагає організму адаптуватися до фізичного та емоційного стресу.

❗️Кортизол є сенс здавати виключно, коли у пацієнта є клінічна картина захворювання, а вона доволі специфічна. В іншому випадку ви отримаєте результат, який клінічно не значимий!

✔️Гіперпродукція кортизолу - гіперкортицизм або синдром Іценка- Кушинга ( фото карусель 👆🏻) досить рідкісне, складне захворювання.

✔️ Гіпокортицизм - надниркова недостатність - хвороба Аддисона або «бронзова» хвороба. Теж дуже специфічне захворювання, яке важко не помітити чи пропустити:

▶️ Гіперпігментація шкіри, особливо у ділянках, що зазнають інсоляції або стиснення

▶️ Постійна виражена слабкість до втрати свідомості (внаслідок гіпотензії та або гіпоглікемії)

▶️ Розлади ШКТ- тошнота, блювання, відсутність апетиту та сильне схуднення

Коротко про інші гормони наднирників 🔽

📍Альдостерон- гормон, що контролює рівень солі та води в організмі, як наслідок, відповідає за артеріальний тиск.

📍ДГЕА(Дегідроепіандростерон)-цей гормон впливає на статевий розвиток та є "сировиною", для інших стероїдних гормонів, включаючи чоловічі і жіночі статеві гормони. Він може перетворюватися на тестостерон або естрогени в залежності від потреб організму.

📍 Катехоламіни - це адреналін, норадреналін. Частково синтезується в надниркових залозах і є важливі для регулювання реакцій нашої нервової системи.

🫣В інсті вирує фраза "синдром втомлених наднирників" -це не є медично визнаним діагнозом або поняттям, визнаним науковою спільнотою. Цей вислів може відображати різні проблеми зі здоров'ям, такі як хронічне виснаження, депресія, залізодефіцитна анемія, гіпотиреоз і багато інших захворювань! Наднирники не треба «підтримувати» і тим паче лікувати.

Ваші питання про наднирники?