google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Колаген - панацея чи модний тренд?

Заічко Катерина
Оригінал допису

Якщо болять суглоби, обличчя в зморшках і є бажання стрибати як коза-дереза- ясно що треба робити: пити колаген.

Про це чи не на кожному кроці говорить трохи сексистська, як на мене реклама, яка продає стах постарішати жінці, і разом з тим купу інших страхів: ти непотрібна/страшна/негода ні на що і тд.

Про біль у суглобах логіка дещо інша: мотивація вільного руху, люди у віці що біжать гарно завлікають. І от пігулка, дві, гарні, дорогі- і ти вже бачиш себе струнким, прудким і бігучим у закат.

А тепер давайте до реальності.

Що таке колаген?

Колаген - це білок, який міститься в багатьох частинах тіла, включаючи хрящі.

Забули що таке і де, читайте #drzaichkok_просуглоби

Оскільки колаген складається з амінокислот- будівельних блоків білка, було висунуто гіпотезу, що організм може використовувати амінокислоти в колагенових добавках для захисту та відновлення суглобового хряща, який був пошкоджений остеоартритом (ОА) і/та ревматоїдним артритом (РА).

[я свідомо не чіпаю тему косметології, гастроентерології і тд- колеген пробують скрізь]

Слово «колаген» походить від грецького слова, що означає клей, оскільки він діє як клей між клітинами та забезпечує структуру органів тіла.

З цієї причини зниження рівня колагену в організмі призводить до втрати форми шкіри [її еластичності тощо].

Зараз відомо та ідентифіковано близько 28 типів колагену, але основним -домінуючим колагеном є колаген типу I.

На тип I припадає більша частина нашого колагену, і він складається з щільних волокон, необхідних для зубів, кісток, зв’язок, шкіри та сполучної тканини.

Тип II міститься в еластичному хрящі [суглоби] і III тип зустрічається в структурі м'язів, артерій і органів. [Cheah K.S.]

З віком наше тіло виробляє менше колагену, що може сприяти старінню шкіри та появі зморшок і т.д.

Колаген не може засвоїтись організмом у повному вигляді.

Що це означає? що білки колагену повинні бути розщеплені на більш дрібні пептиди або амінокислоти [такі собі цеглинки, з яких побудовані усі білки організму], перш ніж їх можна буде засвоїти.

Колагенові добавки, як правило, уже розщеплені на пептиди з двох або трьох амінокислот з метою підвищення їх біодоступності. Потім ці колагенові пептиди всмоктуються через шлунково кишковий тракт. [Alyssa Pike, RD]

☝️Важливо зазначити, що добавки з колагеном не регулюються Управлінням з контролю за якістю харчових продуктів [FDA] i медикаментів, і виробники не повинні доводити, що вони ефективні чи безпечні, перш ніж випустити їх на ринок.

Окрім добавок, колаген міститься в їжі, найбагатшим джерелом якого є що? ☝️Правильно! -кістковий бульйон.

Будь-яке м'ясо, яке містить сполучну тканину є чим? ☝️Правильно! Хорошим джерелом колагену.

Оскільки колаген виробляється нашим організмом з амінокислот і не може засвоюватися в повному вигляді, рослинні та тваринні джерела білка можуть забезпечити необхідну сировину для адекватного виробництва колагену.

Як ви думаєте ми можемо вирішити куди пептиди колагену (з добавки чи їжі) потрапляють у нашому органiзмi? Ні, не можемо. [Alyssa Pike, RD; Andrea M. Rustad BA]

Ці пептиди можна використовувати для створення колагену, але вони також можуть бути використані для інших білків. Наш організм надто розумний і віддає перевагу найнагальнішим потребам.

І повірте, ваша зморшка на лобі може бути не найпріоритетнішим його завданням.

А тепер на крок ближче до суглобів? То чому ж колеген він знайомій Манi?

Епохальне дослiдження GAIT (Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention) порівнювало ефекти глюкозаміну, хондроїтину сульфату, їх комбінації, целекоксибу та перорального плацебо та продемонструвало щонайменше 20-% зменшення болю, оцінене Університетами Західного Онтаріо та Макмастера за Опитувальником (WOMAC) (первинний результат) був досягнутий 60% учасників у групі плацебо, тоді як ефекти груп активного лікування коливалися від 64-70% [UptoDate]

Людською мовою: учасники, які отримували лікі мали на 4-10% ліпший результат, ніж ті, які пили пустишки.

Що впливало на реакцію плацебо?

Ви і самі вже здогадались, правда? Напишіть в коментарях свої висновки.

Так от, це: шлях введення, частота введення, колір і вартість, наскільки новим є втручання та інші, пов'язані зі стосунками медичного працівника та пацієнта (ефект контексту).

Маю сказати, що колагену ні в рекомендаціях EULAR, ACR немає.

Завершити свій спіч хочу цитатою, яка мені імпонує і можна імплементувати і до ревматології:

"Необхідні додаткові дослідження, щоб отримати знання про вплив і фізіологічний механізм додавання колагену. Дерматологи повинні знати про необґрунтовані заяви щодо колагену, зроблені компаніями та в соціальних мережах, а також про те, які докази встановлені на даний момент, щоб бути готовими для обговорення з пацієнтами добавок колагену."

Andrea M Rustad et al. J Cosmet Dermatol. 2022 Feb.

Обіймаю, @dr.zaichkok 🤍