В організмі жінки весь час відбуваються циклічні зміни гормонів, основне завдання яких звичайно ж підготувати організм до вагітності🤰
Наш менструальний цикл регулють такі гормони: естрадіол, прогестерон, лютеїнізуючий та фолікулостимулюючий. Усі вони по-різному впливають на рівень цукру та чутливість до інсуліну.
Давайте попробуємо розібратися, які зміни переживає наш організм впродовж МЦ
Фолікулярна фаза – з неї починається, МЦ, відбувається відшарування ендометрію, що супроводжується виділенням крові . Ця фаза продовжується в середньому 12-14 днів. Під стимуляцією гормону ФСГ, який виробляється у гіпофізі, в яєчнику відбувається розвиток фолікулів, один з яких буде домінантним, тобто по суті яйцеклітиною, готовою до запліднення. В цей час у крові висока концентрація естрадіолу, під впливом якої збільшується рівень ЛГ та ФСГ.
Овуляторна фаза триває близько трьох днів. У цю фазу відбувається зростання домінантного фолікула та процес овуляції – виходу яйцеклітини з фолікула.
Лютеїнова фаза або фаза жовтого тіла, що триває приблизно 13-14 днів. Жовте тіло - це тимчасова залоза, що утворюється після овуляції та секретує прогестерон, естрадіол та андрогени. Прогестерон та естрадіол впливають на ендометрій, готуючи його до прикріплення заплідненої яйцеклітини. Пік вироблення прогестерону та естрогену відбувається у середині фази, тобто за кілька днів до початку менструації. Якщо вагітність настає, то жовте тіло далі продукує прогестерон, якщо ж ні, воно припиняє своє функціонування, і відбувається відторгнення ендометрію, що ми і називаємо - менструацією (кров'янисті виділення).
У перший день місячних, тобто фолікулярної фази може погіршуватися чутливість до інсуліну та збільшуватися рівень глікемії, у всі наступні дні чутливість до інсуліну покращується.
У період овуляції високі рівні ЛГ, ФСГ та естрадіолу можуть погіршити показники глікемії і зменшити чутливість до інсуліну.
Друга половина лютеїнової фази, а це 3-7 днів до початку наступної менструації зазвичай супроводжуються найгіршою чутливість до інсуліну та значними підвищеннями рівня глікемії, оскільки в цей період найбільша концентрація прогестерону в крові.
Як допомогти собі краще контролювати рівень глюкози залежно від фази циклу?
1. Відстежуйте свій цикл, спробуйте знайти закономірність між його фазами та рівнем глюкози.
2. Постійно контролюйте рівень глікемії, чим більше вимірювань ви бачите, тим більше можете повпливати, в ідеалі - моніторинг глюкози.
3. Порадьте з лікарем на рахунок корекції інсулінотерапії, зазвичай овуляція та друга половина лютеїнової фази потребують збільшення дози базального інсуліну, приблизно на 25-50% >
4. Якщо ви користуєтеся інсуліновою помпою - створіть окремий базальний профіль для таких днів або використовуйте тимчасове збільшення базальної швидкості інсуліну.
5. Не забувайте про харчування, намагайтеся вживати у такі дні меншу кількість простих вуглеводів та продуктів з високим ГӀ, більше клітковини та води, а у період менструації додавати у раціон • продукти, які багаті залізом.