Поговоримо про розлади харчової поведінки .(F50)
РХП- психічні захворювання пов‘язані з порушенням вживання їжі та її кількістю(голодування, переїдання ітд) та можуть становити реальні загрозу для життя людини.
Найпоширеніші:
Нервова анорексія(F50.0)
-обмежене споживанні їжі, у порівнянні з вимогами, яке призводить до втрати ваги, яка є передбачуваною нормою для даного віку, зросту
-сильний страх набрати вагу та стати товстим, постійна поведінка, яка передшкоджає збільшенню ваги.
-порушення у сприйманні власної ваги, або форми тіла, надмірний вплив маси чи форми на самооцінку або постійне невизнання серйозності факту, що теперішня маса тіла є низькою.
Нервова булімія(F50.2)
-періодичні епізоди переїдання, що характеризуются- споживанням протягом певного проміжку часу більшої кількості їжі, чим та, яку б спожили інші люди за аналогічну кількість часу, відчуття відсутності контролю над прийомом їжі під час споживання.
-періодична невідповідна компенсаторна поведінка, щоб запобігти збільшенню ваги(навмисне блювання, зловживання проносними, сечогіними чи іншими препаратами.
-переїдання та застосування невідповідної компенсаторної поведінки відбувається в середньому щонайменше 1 р на тиждень протягом 3 місяців.
-самооцінка надмірно залежить від маси та форми тіла.
Розлад з приступами переїдання(компульсивне переїдання)
F50.8
-періодичні епізоди переїдання, відчуття відсутності контролю над споживанням їжі
-споживання їжі швидше ніж зазвичай
-споживання їжі аж до повного некомфортного переповнення;
-споживання великої кількості їжі коли фізично немає відчуття голоду.
-відчуття огиди до самого себе, сильне почуття вини;
-виражене страждання через це
-переїдання щонайменше 1 р на тиждень протягом 3 міс
-переїдання НЕ пов‘язане з періодичною невідповідною компенсаторною поведінкою(блювання, проносні).
Є ще інші РХП, які рідше зустрічаються.
Діагностика та лікування РХП досить складна справа. Діагностикою займаються психіатри, до яких скеровують пацієнтів з сімейні лікарі, гастроентерологи, педіатри, гінекологи ітд, або ж пацієнти звертаються самі.
В лікуванні задіяна мультилисциплінарна команда: психіатр, психотерапевт, дієтолог, гастроентеролог, гінеколог ітд, в залежності від тяжкості стану та супутніх проблем.
Для діагноностики часто використовується опитувальник EDE-Q.
Коморбідними до РХП станами є:
тривожні розлади(ГТР), розлади настрою(частіше депресія), селфхарм, обсесивно-компульсивні розлади, ПТСР, розлади пов‘язані з вживанням ПАР.
У лікуванні на першому місці - психотерапія, медикаментозне - в залежності від віду розладу, ступеня важкості, супутніх коморбідних станів
Для написання використано матеріали Інституту КПТ, м. Львів