В жовтні 2015 році інтернет вибухнув сенсацією - червоне м’ясо викликає рак.
Такого висновку прийшло Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC) та ВООЗ.
Вони назвали червоне м’ясо “можливим канцерогеном” (група 2А), а перероблене - “безсумнівним канцерогеном» (група 1).
☢️ Існує 4 групи канцерогенності:
❌Група 1 - канцерогенні (алкогольні напої, постменопаузна естрогенна терапія, оральні контрацептиви, китайська солона риба, мінеральні олії, а також деякі професії (пожежник, маляр/художник, столяр, зварювальник, чоботар і т.д.)
❌Група 2А та 2В - можливо канцерогенні (робота в нічну зміну, анаболічні стероїди, виробництво скла, напої, гарячіші 65 градусів, маринована їжа (традиційна азійська))
-2А - немає вагомих доказів канцерогенності
-2В - є певні докази, але вони незначні
❌группа 3-не канцерогенні
👉🏻Давайте розберемося що до чого і почнемо з дослідження, яке було опубліковане у 2005 році. Воно було масштабним, проводилось
протягом 5 років за участю 478 040 осіб. Всі учасники, які вживали червоне та перероблене м’ясо щодня(понад 160 г на день - еквівалент однієї великої котлети для бургера з яловичиною), мали вищий ризик розвитку раку кишківника порівняно з тими, хто споживав менше (менше ніж 20 г на день - еквівалент однієї фрикадельки). Дослідники припустили, що на кожні додаткові 100 г червоного та переробленого м’яса ризик раку кишківника збільшується на 18%.
👉🏻ВООЗ та IARC опублікували статтю на основі 800 досліджень. На перший погляд, може здатися, що червоному та переробленому м’ясу підписано вирок, але ні, бо з того часу проводилось і проводиться немало досліджень, які ставлять собі за мету все ж з’ясувати остаточно - викликає м’ясо рак чи ні.
Наприклад, у 2018 було опубліковано дослідження про те чи пов’язане вживання червоного м’яса, птиці, риби та вегетаріанської дієти з відмінностями в захворюваності на рак товстої та прямої кишки.
Результати:
👉🏻 У дієтах без червоного м'яса знижується ризик розвитку раку дистального відділу товстої кишки (ВР = 0,56, 95% ДІ: 0,34- 0,95), хоча кількість учасників з таким результатом була невеликою. Ці результати вказують на те, що захисний зв'язок дієти без червоного м'яса саме з раком дистального відділу товстої кишки заслуговує на підтвердження в більш масштабному дослідженні.
👉🏻 В тому самому 2018 були опубліковані результати ще одного масштабного рандомізованого контрольованого дослідження за участю 1060 осіб (вік 47-74 роки) і воно не виявило зв'язку між споживанням м'яса та канцерогенними біомаркерами.
Мета-аналіз досліджень у 2019 році "Зменшення споживання червоного та переробленого м'яса та смертність і захворюваність на рак: Систематичний огляд та мета-аналіз когортних досліджень
"Можливий абсолютний вплив споживання червоного та переробленого м'яса на смертність та захворюваність на рак дуже малий, а достовірність доказів - від низької до дуже низької".
⁉️ Якщо є такі дослідження, чому тоді ВООЗ не випустить нові рекомендації щодо вживання червоного та необробленого м'яса?
Скоріш за все, справа у недостатній кількості досліджень та певних складнощів, які зазвичай супроводжують будь-які тести. Наприклад, на розвиток раку мають вплив ціла купа різних факторів (генетика, екологія, вживання алкоголю, якість продуктів, збалансованість раціону).
Які можна зробити висновки:
⁉️ Чи викликає м'ясо рак?
- Є певні ризики, про які нам повідомляють дослідження.
⁉️ Чи гарантовано всі м'ясоїди матимуть рак?
- Ні, бо на розвиток раку впливає величезна кількість факторів, серед яких далеко не на все можна повпливати.
⁉️ Чи варто боятися м'яса та виключити його з раціону?
- Ні, рекомендації стосуються лише зниження кількості червоного та переробленого м'яса, а не повного виключення з раціону.
Що робити? Контролювати порції, зменшувати кількість переробленого м'яса у своєму раціоні, працювати над різноманіттям на своїх тарілках (вживати не лише тваринний білок, а й рослинний, можна, наприклад, робити 1-2 дні на тиждень вегетаріанськими, також дуже корисно буде їсти рибу мінімум 2 рази на тиждень)