google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Лікування лишаю. Покрокова інструкція

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Почну з того, що ту хворобу, яку у народі називають лишаєм (грибкова інфекція), у медицині називають мікозом (або tinea), а лишаї – то зовсім інші неінфекційні хвороби.

Сьогодні розповім про типову грибкову інфекцію, якою зазвичай заражаються від тварин, інших хворих дітей, або предметів побуту.

1. Щоб запідозрити грибок, достатньо огляду лікаря. Висип має дуже типовий вигляд – у вигляді кільця, червоного кольору, який росте відцентрово, у центрі просвітлення. Цей бортик кільця може лущитись, чухатись, розсіюватись по тілу, а якщо уражає волосисту частину, то там може випадати волосся, утворюватись гнійнички. При сумнівах лікар може обстежити висип лампою Вуда (буде яскраве світіння), зішкріб (під мікроскопом буде видно грибок).

2. Якщо висип є поверхневий, плям на тілі не багато, то лікування зазвичай є зовнішнє. Лікар призначає крем, який слід наносити 2 рази на добу, кілька тижнів, до повного зникнення висипу, не менше 2-3 тижнів. Приклади типових ліків у каруселі.

3. Не мастіть інфекцію гормональними ліками, навіть якщо у складі, крім гормону є ще протигрибкова речовина (Тридерм, Триакутан, Пімафукорт, Кандідерм). Це часто сприяє погіршенню висипу, його маскуванню, і ускладнить роботу дерматологу.

4. Обов’язково продезінфікуйте одяг, постіль, рушник тощо, коли почнете лікування. Навіть, якщо тварина, від якої заразились, візуально здорова, проконсультуйте її у ветеринара, часто тварини є носіями інфекції. Обовʼязково це зробіть одразу, як взяли бездомного котика чи песика.

5. Якщо є ураження волосся, основа лікування завжди – внутрішнє, бо ліки мають проникнути глибоко у вогнище. Золотим стандартом такого лікування у дітей з 2 річного віку, в Україні з-3 річного (а не офіційно і значно раніше) є гризеофульфін. Його застосовують 20-25 мг/кг, 6-8 тижнів. Його всмоктування є краще з жирною їжею, тому діткам даємо його (під час або після їжі) з маслом, йогуртом, салатом з олією тощо.

6. Також застосовують ліки на основі тербінафіну з 4 річного віку, лікування є коротшим.

Зазвичай дають дітям до 25 кг - 125 мг на добу (пів капсули), 25-35 кг - 187.5 мг, понад 35 кг - 1 капсула (250 мг на добу).

Вміст гранул можна насипати на некислу їжу (картопляне пюре, пудинг) або проковтнути не розжовуючи.

7. Зазвичай внутрішні ліки є безпечні та ефективні, рідко не допомагають або мають побічні реакції.

Не треба їх боятись. Недоліковування висипу буде гірше, довше і дорожче лікуватись, ніж правильний вибір ліків з початку.

8. Митись при грибкових інфекціях можна і треба! При лікуванні волосистої частини голови часто застосовуються протигрибкові шампуні (Нізорал, Дермазол, Кетозорал, Кето-Плюс, Сульсена та ін). Вони допомагають зняти лусочки та ззовні продезинфікувати вогнища.

9. У школу або садок діти можуть повертатись, як тільки розпочали лікування, згідно з міжнародними джерелами.

10. Голити голову, висмикувати уражене волосся не потрібно. Сучасні ліки є достатньо ефективні, а болючі та травматичні для психіки процедури не покращують ефект від лікування.

11. Застосовувати одночасно по 2-3 лікувальні креми, мастити йодом, випалювати спиртом, заклеювати пластиром висип не треба.