google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Мені лікар призначив БАДи, що робити?

Белінська Євгенія
Оригінал допису

Біологічно активні добавки (БАДи) — це речовини, які можуть доповнювати раціон. В складі зазвичай вітаміни, мінерали, жирні кислоти, рослинні екстракти або інші компоненти.

КОЛИ БАДИ МОЖУТЬ БУТИ ДОРЕЧНІ?

Лікар цілком може призначити БАДи для корекції дефіцитів, які підтверджені аналізами.

Наприклад:

⇾ Вітамін D - для нормалізації його рівня або підтримки. В Україні статус лікарського засобу має лише Аквадетрим. Тому так, в основному, призначаємо БАДИ.

⇾ Залізо - при анемії однозначно варто надати перевагу лікарським препаратам залізо, а от при зниженні феритину, веганстві, вегетаріанстві або недостатньому вживанні заліза з їжею, можна розглянути і БАДИ.

⇾ Фолієва кислота - призначається під час планування вагітності або при її дефіциті.

⇾ Вітамін В12 - можемо застосувати при його дефіциті, особливо у вегетаріанців та обмежувальному харчуванні.

⇾ Омега-3 - якщо людина не їсть рибу. Таке трапляється. А от знижувати рівень загального холестерину омега-3 жирними кислотами не варто. ЕРА та DHA можуть знижувати рівень тригліцеридів, але точно не є замінниками статинів. Плюс, пам'ятайте, що споживання високих доз може підвищувати ризик кровотечі та часто супроводжується рибним присмаком у ротовій порожнині, нудотою, діареєю та дискомфортом у шлунку. При алергії на рибу можлива аналогічна реакція на добавку з омега 3.

⇾ Цинк та магній - теж можуть використовуватись. Магній, до речі, входить в рекомендації по лікуванню закрепів. А от депресію, тривогу та безсоння полікує навряд чи.

Стосовно цинку - для компенсації дефіциту може використовуватися.

⇾ Пробіотики - дуже узагальнююча назва в народі. Чи лікують вони усі проблеми з ШКТ? Однозначно ні. Але Saccaromyces boulardii цілком мають місце бути. А ще є люди, котрі не вживають взагалі кисломолочні продукти і їм можуть бути корисні добавки з лакто- та біфідобактеріями.

🚫 А ЩО НЕ ВАРТО ЛІКУВАТИ БАДАМИ?

БАДи не є лікарськими засобами, тому вони не підходять для лікування серйозних захворювань, таких як:

• Інфекційні патології, які потребують антибіотиків;

• Хронічні хвороби (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, серцева недостатність, гепатити, виразкова хвороба і т.д.);

• Аутоімунні захворювання;

• Онкологічні процеси.

❗️Призначати БАДи має право тільки лікар після ретельної оцінки вашого стану. Самолікування або надмірне вживання добавок може бути не лише неефективним, а й небезпечним.

ПАМ'ЯТАЙТЕ:

основа здоров'я - це збалансоване харчування, а БАДи - лише додаток, який може застосовуватись в певних випадках, але точно не є замінником їжі, фізичної активності та сну.

А ви коли-небудь приймали БАДи за рекомендацією лікаря?

P.S. В дописі вказані лише ті вітаміни і мікроелементи, які використовуються в практиці терапевта та гастроентеролога.

Дбайте про себе, ваша @dr.belinska!