👀Багато людей чули про терапевтичне вікно в 4.5 години для лікування інсульту тромболітичною терапією.
Проте, моє питання «коли ви його/її бачили в своєму звичному стані востаннє?» застає родичів пацієнта зненацька.😳
Бо ж привезли через годину від початку симптомів. А тромболізис лікар не робить. Зволікає, виконує тривалі дослідження - називає це розширеною нейровізуалізацію. Навіщо? Адже час спливає!
🔴А тому, що за час початку симптомів інсульту лікар вважає не момент, коли пацієнт прокинувся із слабкістю кінцівки та порушенням мови і всі це помітили вранці, після сну, а час, коли його/її востаннє бачили в своєму ЗВИЧНОМУ стані. 22, 23, 2 ночі, наприклад. І якщо «швидка» привозить такого пацієнта о 8.30, бо в 7.30 він не зміг піднятися з ліжка через слабкість половини тіла, то пройшла не 1 година, на жаль. Пройшло стільки часу від початку, відколи пацієнта востаннє бачили БЕЗ дефіциту - 6, 9, 12 годин…
🔹Такий інсульт називають wake-up stroke і його невідкладне лікування має свої особливості. А саме:
✔️виконують розширений протокол нейровізуалізації КТ/МРТ та оцінюють обʼєм ділянки мозку, яку врятувати ще можна (пенумбра) і ту, зміни в якій незворотні (ядро). Якщо є неспівпадіння - і ділянка пенумбри суттєво більша за зону ядра - є шанси на лікування.
Дослідження 2018 року EXTENT описує ефективність ТЛТ в терапевтичному вікні до 9 годин при значному обʼємі пенумбри та невеликому обʼємі інфаркту мозку.
✔️А при тромбуванні великої судини лікар оцінює доцільність механічного видалення тромбу - тромбектомії.
Пацієнтів на тромбектомію при такому інсульті відбирають згідно критеріїв досліджень 2018 року DAWN та DEFUSE-3.
Наразі відомо, що ТЛТ та тромбектомія навіть в розширеному терапевтичному вікні суттєво зменшують інвалідизацію та покращують прогноз життя пацієнту.
‼️Варто памʼятати, кожен випадок інсульту індивідуальний, а лікарям доводиться швидко приймати рішення, що базуються на останніх наукових даних та персональному практичному досвіді.
🔆При лікуванні гострого інсульту такі рішення приймаються командою радіологів/неврологів/нейрохірургів.
Що ще вам розповісти про інсульт?
Залишайте свої питання в коментарях.🙏