google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Низький холестерин: добре чи погано?

Кривов'яз Юлія
Оригінал допису

Високий рівень холестерину в крові підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця. Зниження ж рівня холестерину є завжди кращим, але може асоціюватися з деякими проблемами зі здоров’ям.

⬇️Гіполіпідемія - це аномально низький рівень ліпідів у крові (загальний холестерин нижче 3,1 ммоль/л (поза прийомом статинів) або холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) нижче 1,3 ммоль/л

Причинами низького рівня ліпідів можуть бути рідкісні генетичні захворювання або інші розлади про які буде нижче.

⚠️У пацієнтів з генетичними захворюваннями можуть спостерігатися жирні випорожнення, сповільнення росту і розвитку у дітей, розумова відсталість.

➡️При абеталіпопротеїнемії (синдром Бассена-Корнцвейга) холестерин ЛПНЩ практично відсутній, і організм не може виробляти хіломікрони та ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ). В результаті значно порушується всмоктування жиру та жиророзчинних вітамінів. Перші симптоми виявляються у дитинстві. Кал містить надмірну кількість жиру (стеаторея), стілець стає жирним, набуває неприємного запаху і часто плаває на воді. Дегенерує сітківка ока, викликаючи сліпоту. Можливе ураження центральної нервової системи, що призводить до порушення координації (атаксія) та розумової відсталості.

➡️Хвороба затримки хіломікронів (хвороба Андерсона)

При хворобі затримки хіломікронів, спадковому захворюванні організм не здатний виробляти хіломікрони. У немовлят, які перебувають на грудному вигодовуванні, зазвичай розвивається порушення всмоктування жиру, стеаторея та уповільнення збільшення у вазі, і можуть розвинутися симптоми ушкодження центральної нервової системи, схожі на симптоми при абеталіпопротеїнемії.

➡️При гіпоальфаліпопротеїнемії відзначається дуже низький рівень холестерину ЛПНЩ. Зазвичай симптоми відсутні, і лікування не потрібне.

ℹ️Низький рівень ліпідів у крові може бути спричинений вторинною причиною (інше можливе захворювання):

Анемія

Онкологічне захворювання

Хронічний гепатит С

Порушення всмоктування їжі із травного тракту

Гіперактивність щитовидної залози (гіпертиреоз)

Недостатнє харчування тощо

Тому, коли аналіз крові показує дуже низький рівень холестерину, лікарі можуть запропонувати додаткове обстеження.