google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Норма ТТГ. Яка вона?

Кривов'яз Юлія
Оригінал допису

Норми ТТГ – ця тема постійно обговорюється, офіційні стандарти кажуть про те, що нормальним рівнем ТТГ слід вважати 0,4-4,2, виняток тільки для плануючих вагітність з АІТ і вагітних жінок.

То хто ж правий? І як діяти в тій чи іншій ситуації?

Давайте розбиратися.

1. Якщо у жінки немає хвороби щз (не підвищені АТПО, немає характерних змін на УЗД), то навіть якщо її ТТГ знаходиться в межах від 2,5 до 4,2, то це варіант норми і нічого робити не потрібно.

2. Якщо ТТГ 2,5-4,2, і є ознаки АІТ (АТПО, характерна ультразвукова картина), то, дійсно, є ймовірність, що в умовах підвищеної потреби в тиреоїдних гормонах (вагітність) ЩЗ не впорається. Тому при ТТГ, що наближається до 4,0, у жінок, які планують вагітність з АІТ, вирішується питання призначення тироксину.

3. Який підхід при ЕКО?

Стимуляція яєчників у протоколі допоміжних репродуктивних технологій призводить до значного підвищення рівня естрогенів у крові, що, у свою чергу, різко підвищує синтез тироксизв'язуючого глобуліну печінкою. ТЗГ зв'язує частину вільних тиреоїдних гормонів, і ЩЗ повинна насинтезувати нові, щоб не допустити їхнього дефіциту в організмі. Якщо ЩЗ здорова, вона без проблем впорається з поставленим завданням: виділить стільки Т3 і Т4 скільки потрібно, щоб відновити рівні вільних гормонів. А от якщо вона вражена, наприклад, тим самим АІТ, то є ймовірність, що її функціональних резервів не вистачить і ми отримаємо гіпотиреоз.

✔️Якщо АІТу немає (ні антитіл, ні змін на УЗД), то ТТГ до 4,0 є нормою і не потребує корекції.

✔️Якщо ТТГ > 4,0 – перед ЕКО, однозначно потрібна підтримка тироксином. На фоні прийому тироксину знижуємо ТТГ нижче 2,5 та проводимо ЕКО.

✔️А от якщо ТТГ 2,5-4,0 + підвищені АТ-ТПО, то так само, як і при вагітності, питання про призначення тироксину вирішується індивідуально.

Як щодо чоловіків? Дебати як і раніше, ведуться і чітких доказів того, що призначення тироксину чоловікам з ТТГ 2,5-4.2 має переваги щодо віддалених прогнозів в плані зниження смертності та ризиків інфарктів, інсультів теж поки немає. А значить рівні ТТГ коли не потрібен тироксин (крім вагітних) залишаються 0,4-4,2.