google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Міфи про інсулін і їх спростування

Кривов'яз Юлія
Оригінал допису

💉 Міф 1 "інсулін можна замінити чимось (травами, фізичним навантаженням, БАДами тощо"

Ні, не можна. Категорично не можна!!!

Це все одно, що намагатися замінити звичне харчування сонячною енергією. Тільки інсулін у людей із ЦД 1 типу виконує функцію провідника глюкози в клітину. І ніякі трави, вітаміни цієї функції не мають. Без цього гормону клітини будуть відчувати енергетичний голод, що поступово призведе до підвищення рівня глюкози крові, розпаду жирів, щоб хоч якось отримати енергію, появі кетонових тіл, схудненні, втраті сил і енергії. З певним проміжком часу стан може погіршитись до виникнення коми, що буде потребувати реанімаційної допомоги. Так, існують методи, які дозволяють покращити чутливість клітин до інсуліну, але це вже інша історія. Інсулін незамінний.

💉 Міф 2 "від інсуліну обов'язково гладшають"

Інсулін дійсно – гормон-анаболік. Він допомагає організму запасати енергію. Адже сприяє виведенню глюкози, амінокислот, жирних кислот в клітину для синтезу з них речовин. Але річ у тім, що організм запасає тільки те, що надійшло в надлишку. Якщо ж прихід калорій = витрата калорій, то організму з інсуліном просто нічого запасати. Все, що відкладається на боках – потрапляє виключно через рот, але не притягується з повітря або від погляду на тортик.

Виняток: інші супутні гормональні та метаболічні проблеми, коли нормальний енергообмін в організмі порушується.

💉 Міф 3 "великі дози інсуліну – це погано"

Великі дози інсуліну – поняття відносне. У кожної людини своя потреба в інсуліні. І на це впливає багато різних факторів. У цьому питанні варто орієнтуватися на 2 моменти:

➖ чи досягається ≥70% часу в цільовому діапазоні

➖ чи стабільна вага тіла

Якщо на обидва питання відповідь позитивна, значить дози інсуліну відповідають вашій індивідуальній потребі. Адже саме досягнення нормоглікемії і є кінцева мета інсулінотерапії.

💉 Міф 4 "використання інсуліну вимагає дотримання суворого розпорядку дня"

Років 15-20 тому це було актуальним. "Ті" інсуліни дійсно вимагали суворого розпорядку дня і харчування "по годинах". Сучасні ультракороткі й базальні інсуліни створені для того, щоб адаптувати інсулінотерапію під ваш ритм життя і потреби, а не навпаки.

💉 Міф 5 "на інсулін підсаджуються"

З таким же успіхом можна сказати, що ми підсаджені на:

➖ їжу (білок, вуглеводи, жири).

➖ Тироксин, коли ЩЗ не виділяє самостійно гормон і т.д.

Виходить, ми багато від чого залежимо. Але якщо організм не виробляє свій інсулін (наприклад, при ЦД 1), то ми вводимо його ззовні. Бо без нього не зможемо жити.

Головне - використовувати інсулін правильно і відповідно до індивідуальної потреби.