google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Лікування залізодефіцитної анемії

Кривов'яз Юлія
Оригінал допису

✔️Сьогодні говоримо про лікування залізодефіцитної анемії.

Лікування полягає в усуненні причини дефіциту заліза, його поповненні і нормалізації рівня гемоглобіну і феритину.

1️⃣Більшість пацієнтів потребують залізо у таблетованій формі: препарат заліза у дозі, що відповідає 50–100 мг заліза на добу.

Наявні різні препарати заліза: сульфат заліза (II) (Сорбіфер дурулес, Тардиферон), глюконат заліза(II) (Тотема, Ферніксил), фумарат заліза(II) (Хеферол), комплекс гідроксиду заліза(III) та поліізомальтози (Мальтофер) або протеїн сукцинілат заліза(III). Вид препарату заліза визначається лікарем.

👉Препарати необхідно приймати натщесерце або між прийомами їжі (багаті кальцієм молокопродукти та наявні в харчових продуктах фосфати, фітати [напр. у крупах, горіхахи, горосі] і сполуки таніну [в чорному чаї, каві, какао] зменшують всмоктування заліза), а також, уникайте призначення інгібіторів протонної помпи перед прийомом заліза. [Про це є окремий допис]

🤷Пероральні препарати заліза можуть спричинити закреп, але у частини пацієнтів відмічається послаблення стулу. Стілець чорного кольору є нормальним на фоні заліза, не лякайтесь. Часто препарати заліза викликають болі в шлунку, нудоту. Тому, потрібно підібрати препарат, який гарно переносите.

✔️Контроль.

Через 2–4 тижні лікування слід проконтролювати аналіз крові і оцінити переносимість табл заліза. Продовжуйте лікування, яке добре переноситься, з моніторингом кожні 4 тиж. до моменту нормалізації рівня Hb.

Лікування залізом слід продовжувати протягом ≈3 міс. після нормалізації концентрації Hb, щоб поповнити запаси організму (феритин). Це я пишу для тих, хто пропив 1 міс препарат і чекає високого феритину і вау ефекту 🤷 І це все при умові, що усунуті причини дефіциту.

2️⃣В осіб із непереносимістю заліза в таблетках або при відсутності поліпшення концентрації Hb- зміна лікування на в/в терапію. Через ризик тяжких алергічних реакцій залізо в/в повинен вводити кваліфікований персонал в умовах негайного доступу до реанімаційного обладнання. Після в/в введення заліза необхідно спостерігати протягом ≥30 хв. Це я пишу для тих, хто в салоні краси хоче капати залізо, або у трихолога без медичної освіти!

Тому, в/в залізо можна вводити для швидкого підвищення показників у людей при підготовці до операції, тим хто на хіміотерапії тощо. Але не для того, щоб просто швидше підняти феритин без прийому таблеток заліза. Особливо це бачу в косметологічних закладах!!! Де залізо капають по 5 крапельниць підряд! І це проводять при відсутності анемії, виключно для підвищення рівня феритину. І в результаті феритин стає вищим норми. А надлишок заліза користі не несе, як і дефіцит.

Будьте здорові 🙌