✅Інсулінорезистентність існує?
👉Інсулінорезистентність (IР) — стан, при якому клітини інсулінозалежних тканин (переважно жирової, м'язової, тканини печінки) гірше реагують на інсулін, що призводить до компенсаторного збільшення секреції цього гормону β-клітинами острівців підшлункової залози, тобто гіперінсулінемії. Отже, виникнення ІР пов’язане з тим, що інсулін задля збереження ефектів його дії змушений більше виділятись та сильніше впливати на клітини. Такий стан безперечно існує.
✅Які причини розвитку інсулінорезистентності?
👉 Одним із цих механізмів є зменшення кількості інсулінових рецепторів, інший — утворення продуктів розпаду накопичених тригліцеридів. Їх кількість сильно корелює з IР. Крім того, інші внутрішньоклітинні фактори, включаючи мітохондріальну дисфункцію, а також стрес ендоплазматичного ретикулуму, можуть бути пов’язані з патогенезом IР. IР є деякою мірою синонімом надмірної ваги та ожиріння, оскільки найчастіше є їх наслідком! ІР також зустрічається у людей з невеликою надмірною вагою, з ІМТ 26–27 кг/м2, а це означає, що навіть невелика кількість надлишкового жиру в організмі (особливо вісцерального жиру) викликає несприятливі метаболічні ефекти. Це явище часто спостерігається в азіатів.
✅Чи гормональні порушення впливають на ризик розвитку інсулінорезистентності?
👉Надмірні рівні в крові контрінсулярних гормонів, таких як кортизол, глюкагон, гормон росту, гормони щитоподібної залози чи андрогени, можуть посилювати ІР. Виявлення аномальних рівнів інсуліну (як у випадку переддіабету або цукрового діабету) повинно спонукати до ретельної оцінки пацієнта та диференційної діагностики, тобто визначення, чи IР виникла через неправильний спосіб життя, неправильне харчування та збільшення маси тіла, або чи може це бути вторинною по відношенню до ендокринних захворювань.
✅Чому інсулінорезистентність може призводити до цукрового діабету 2-го типу?
👉Тривала гіперсекреція інсуліну при хронічній ІР поступово виснажує секреторну здатність β-клітин підшлункової залози і спочатку розвивається переддіабет, а потім – у деяких пацієнтів – цукровий діабет 2-го типу. Послаблення дії інсуліну призводить до накопичення глюкози в крові.
✅ Що означає підвищена концентрація інсуліну плазмі натще?
👉Гіперінсулінемія натще є одним із перших лабораторних сигналів метаболічних порушень, що супроводжують зайву вагу та ожиріння. Виявлення її в людини з надмірною вагою або ожирінням, але без гіперглікемії, дозволяє усвідомити, що ожиріння є хворобою, яку потрібно лікувати.
✅ Що пов'язує гіперінсулінемію з синдромом полікістозних яєчників?
👉IP є одним із основних патогенетичних компонентів СПКЯ, незалежно від ожиріння. Жінки з СПКЯ характеризуються значно більшою інсулінорезистентністю порівняно з жінками такого ж віку та подібним ІМТ.