google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Аутоімунний тиреоїдит. Чекати або діяти

Кривов'яз Юлія
Оригінал допису

Аутоімунний тиреоїдит (АІТ) за протоколами починають лікувати, коли у пацієнта вже наявний гіпотиреоз (зниження функції). А поки ТТГ не вийшов за межі норми, а Т4 і Т3 не знизилися, живіть собі спокійно та раз на рік контролюйте аналізи.

Як же так, запитаєте ви? І що немає ефективної терапії? Але ж багато хто в мережі обіцяє повне виліковування, нормалізацію всіх показників. Давайте розбиратись.

Основна роль у розвитку АІТ приписується активності цитотоксичних Т-лімфоцитів (клітини імунної системи), відповідальних за деструкцію фолікулярних клітин щитоподібної залози. Значно частіше він виникає у жінок.

Тобто, механізм розвитку АІТ – організм починає сприймати щитоподібну залозу, як чужорідне і запускає імунні клітини проти тиреоцитів, поступово руйнуючи клітини ЩЗ. Але починається АІТ не з гіпотиреозу, а роками раніше. Перебіг такий:

1️⃣ Є генетична схильність – у людей знаходять антигени HLA DR3 та DR5 та ін. Вони вказують на високу вірогідність розвитку захворювання. Рутинно не виконуються, лише у великих дослідженнях. Не у всіх при цьому розвивається АІТ. Для запуску аутоімунного процесу потрібен якийсь провокуючий фактор (стрес, інфекція, вагітність, пологи і т.д.)

2️⃣ Титри АТ-ТПО підвищуються. До розвитку гіпотиреозу може пройти 5, 10, 15 років, а може він і не виникнути. Гормони ЩЗ в нормі.

3️⃣ Короткочасний хашитоксикоз (підвищення функції внаслідок руйнування клітин і виходу гормонів у кров), часто може пройти непоміченим і надалі, коли відсоток пошкоджених клітин високий, зростає ТТГ, рівні Т3 і Т4 падають. Це вже стадія гіпотиреозу.

Ефективної етіотропної терапії немає! Застосування глюкокортикоїдів або імуносупресантів неефективне та нерекомендоване, як і будь-яка дієтотерапія (загалом, наукові докази ефективності яких-небудь елімінаційних дієт — відсутні).

АІТ може поєднуватись з іншими аутоімунними захворюваннями. Наприклад:

➖ вітиліго

➖ хвороба Крона

➖ тромбоцитопенія

➖ цукровий діабет 1 типу

➖ аутоімунний гепатит тощо.

Зупинити розвиток цих захворювань, на жаль, ми теж не можемо. Але можемо раціонально харчуватись, дбати про свій сон, фізичну активність і зменшити кількість стресів.

Будьте здорові🤗