google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Перестаньте шукати глистів по крові

Щербина Євген
Оригінал допису

Багато хвороб як в дитячому, так і дорослому віці, мають об'єктивні проблеми з діагностикою та лікуванням. Наприклад, атопічний дерматит у дитини може доволі погано піддаватись звичному нам лікуванню "зволоження шкіри/топічні кортикостероїди" через складність у виконанні та дороговартісність. Або, моя улюблена класика жанру "Ми пішли в садочок і почали часто хворіти!" (звичайно ж, чого не повинно було статись!). Транзиторні тики (постійне "кахикання"), поганий апетит, періодичні болі в животі, випадіння волосся - список можна продовжувати до безкінечності - це все те, що трішки складніше ніж багальні двотижневі соплі і може сильно морально виснажувати як дітей, так і батьків. І в цьому випадку, після тривало і безнадійного скитання по всім можливим лікарям, рано чи пізно у батьків (або у чергового лікаря) виникне фантастична ідея - а чи не ПОШУКАТИ НАМ ГЛИСТІВ!

І біда не тільки в тому, що бідні глисти не винуваті в тому, що дитина має проблеми, наприклад, зі шкірою, а в тому, що їх звинувачують у всіх можливих бідах навіть тоді, коли вони просто ФІЗИЧНО ВІДСУТНІ в організмі. І частіше за все це працює наступним чином.

Мама звертаєтесь до лікаря з конкретною проблемою у дитини, яка навіть і близько не може бути пов'язана з глистами. Нехай це будуть прояви фолікулярного кератозу на щоках і руках ("гусяча шкіра"). Лікар після нетривалого огляду робить невтішний вердикт: "На герпеси здавали, на токсоплазму здавали, карти Таро розкидували, в "Битву екстасенсів" звертались - нічого нема. Залишилось одне - глисти!". І щоб їх знайти, нам треба відразу здавати кров, бо в калі їх не побачать!

Мама йде і здає дитині аналіз крові на IgG до широкого переліку паразитів, бо напередодні перевірила слова лікаря в інтернеті, і, дійсно, так і є - глисти треба шукати тільки по крові. Результат не здивував - позитивні IgG до аскарид, ехінококку і трихінели.

Колеги, які розуміють про що йде мова, дуже здивуються, звідки візьмуться одночасно дві супер рідкі в нашій країні хвороби - ехінококоз та трихінельоз,та ще й з аскаридозом зверху. А відповідь дуже проста: аналіз крові на IgG до паразитів ДУЖЕ ЧАСТО дає ХИБНОПОЗИТИВНІ результати. Тобто, в організмі немає насправді ніяких ехінококів чи трихінел, а просто тест-система ПОМИЛКОВО зплутала антититіла до якихось інших збудників (антитіла до ВЕБ, або безліч інших вірусів часто мають схожу стуктуру з антитілами до паразитів) і видає позитивний результат. При тому, що ніяких інших ознак цих хвороб навіть і близько немає! І замість того, щоб подумати головою і хоча б спробувати перездати аналіз в іншій лабораторії і побачити, скоріш за все, негативний результат, дитина починає отримувати доволі агресивне і НЕПОТРІБНЕ лікування.

Не треба так, будь ласка! Хочете перевірити чи має дитина глисти? Здавайте ВІДПОВІДНІ аналізи на ті паразити які ФІЗИЧНО ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ в Україні. Частіше за все з кишкових паразитів у нас можна зустріти: аскариди, лямблії та гострики. Для перших двох ми здаємо мікроскопію калу на яйця глистів та цисти найпростіших ТРИ РАЗИ з будь яким інтервалом, а на гострики - 2 рази зішкріб з періанальних складок на ентеробіоз.

УВАГА! Ніколи не викристовуйте аналіз крові для виявлення антитіл до аскарид та лямблій! Нагадую, цей аналіз часто дає хибнопозитивний результат, і це я вже не кажу про те, що він не може сказати коли саме дитина контактувала з цими паразитами - місяць тому, чи два роки тому, і цих паразитів вже давно немає в організмі.

Набагато рідше можна зустріти ПОЗАКИШКОВИХ паразитів, які живуть не в кишківнику (і ви не зможете їх знайти в калі, відповідно), а в інших органах. Основний такий паразит, що зустрічається на территорії України - токсокари. Для них використовують аналіз крові на антитіла, так, бо інших варіантів немає.

Але, пам'ятаємо - кишкових паразитів ми шукаємо в першу чергу В КАЛІ! Підозрюєте аскаридоз, але в калі нічого не виявили за допомогою 3-х кратної мікроскопії? Значить там просто нічого не має і вам треба зосередитись на пошуку інших причин тривалих болів в животі та поганого апетиту у дитини. Хочете здати аналізи на паразити дитині, у якої просто за останні 2 місяці вже було 4 ГРВІ? А навіщо це взагалі робити, якщо це ніяк між собою не пов'язане?