Профілактична травля глистів для нас така ж сама народна забава як і бити морду Шуфричу (доречі, куди він втік?).
В нашому арсеналі є багато засобів екзекуції, починаючи від стандартного альбендазолу і закінчуючи "проффесорськими" схемами на три листа зі стрілочками, одне лиш прочитання яких призводить до неконтрольованого відкриття порталів в Пекло. Але ніщо не може зупинити геноцид кільчастих паразитів, час якого настав, правда? А коли настає цей час? Правильно - коли діти повертаються з села після літніх канікул...
Про що взагалі буде йти мова? Ми з вами дізнаємось: від чого, де та які саме протигельмінтні препарати треба приймати профілактично.
Від чого?
Відразу скажу - нам не треба приймати профілактику від усіх гельмінтів загалом! По-перше, не для всіх із них є ефективні засоби профілактики, а по-друге - не для всього ця профілактика потрібна взагалі. Профілактику проводять від конкретних паразитів з групи "геогельмінтів" - це такі "хробаки", яким для виживання и подальшого розмноження потрібно проходити фазу знаходження у грунті. Згідно рекомендацій ВООЗ "Preventive chemotherapy to control soil-transmitted helminth infections" періодичний прийом протигельмінтних препаратів треба проводити проти трьох захворювань: аскаридоз, трихоцефальоз та анкілостомоз. Ніхто не проводить профалактику від гостриків (ентеробіозу), лямблій, токсокар та будь яких інших паразитів.
Які препарати використовувати?
Зазвичай більшість думає, що існують ліки ВІД УСІХ паразитів. Ну, от так - випив таблеточку - і все здохло в радіусі півкілометра. Нажаль, єдиного препарату на всі випадки життя не може бути в принципі, тому що гельмінти дуже сильно відрізняються між собою і те, що підходить для одного, не вплине на інше. Мало того, чомусь, коли ми говоримо про лікування або профілактику паразитів, то бажання нашого населення використовувати саме "натуральні препарати" досягає свого апогею. НЕСПОДІВАНО(!), але травки-муравки лікують глистів приблизно як російське ПВО збиває Хаймарси! А-ХА-ХА-ХА-ХА!! (вибачте, не втримавсь). Якщо ж по суті, то в усьому світі для профілактики геогельмінтів використовують ті ж самі препарати, що і для їх лікування - альбендазол, мебендазол та івермектин. В низьких дозах вони досить безпечні та можуть використовуватись не тільки у дітей, а навіть в деяких випадках і у вагітних жінок. І ще раз повторю, що профілактиктичний прийом коротким курсом працює тільки на окремі типи паразитів, а не на всіх підряд!
Де саме?
ВООЗ рекомендує проводити профілактичну дегельмінтизацію тільки в країнах з дуже високим рівнем захворюваності на геогельмінти, а саме країни переважно південної півкулі, такі як Індія, Пакистан, Філіппіни, Бангладеш, Нігерія, Конго, Мексика та інші. В таких країнах рекомендовано проводити щорічну профілактику всім дітям дошкільного (починаючи з 12 місяців) і шкільного віку, якщо рівень зараженості становить >20% від цієї популяції. Якщо рівень зараженості >50%, то профілактику проводять 2 рази на рік. Також по такій же схемі проводять профілактику НЕВАГІТНИМ дівчатам та жінкам до 49 років, якщо в цій популяції такі ж високі рівні зараженості. В окремих випадках профілактику проводять і вагітним жінкам після 1 триместра вагітності.
А тепер найважливіше! Слава богу, ми з вами живемо в країні, де побудована централізована каналізація, а картоплю вирощують НЕ на тій же ділянці, куди ходять в туалет.
Саме тому, Україна НЕ ВІДНОСИТЬСЯ до країн з високим рівнем зараженості геогельмінтами, і ВООЗ не рекомендує проводити у нас щорічну профілактику цих паразитів!
Окремо хотів би сказати за котів та собак. Домашні тварини не можуть бути джерелом зараження геогельмінтами, тому логіки в "глистуванні" дітей через те, що вдома є кіт, який навіть на вулицю не виходить, просто абсурдна. Профілактику треба проводити самим тваринам, але дітей, будь ласка, не чіпайте.
Тож давайте не будемо робити дурниць з тими глистами - краще добре пошукаємо Шуфрича, бо гріх таку добру традицію порушувати.