▪️Імунітет - складна система.
Є вроджений, той що передала мама внутрішньоутробно і набутий - внаслідок зустрічі із збудниками або вакцинації.
▪️Щоб передати малюку захист, мама мусить мати його сама.
🟢Тому важливо подбати про вакцинацію жінці ще до вагітності. Під час вагітності важливо зробити щеплення від грипу, кашлюка.
🟢Важливо годувати грудьми, бо молочко мами містить секреторні імуноглобуліни та інші речовини, що займаються барʼєром на слизових оболонках і не дає проникати мікробам в організм.
🔴Жодна суміш не має цих властивостей. Але ГВ не заміняє вакцинацію. Коли маминих антитіл стає менше, дитинка починає виробляти власні.
▪️Малюк починає хворіти у віці близько року, коли маминих антитіл стає менше, а власних ще немає.
▪️Імунній системі потрібно познайомитись з мікробами і створити власний захист. ▪️Друга хвиля буде, коли малюк піде в колектив. І ні, цього неможливо уникнути, якщо не ходити в садочок. Це відкладеться тоді на більш пізній час, бо це знайомство має відбутися.
❗️Дуже важлива вакцинація від пневмококової інфекції, оскільки цей мікроб - лідер з бактеріальних ускладнень ЛОР органів.
❗️Немає чарівної пігулки, щоб "підняти імунітет".
▪️Препарати, що у нас призначають, в кращому випадку - гроші на вітер, а в гіршому вони не мають доказів ефективності і безпеки.
🔴А стимулювання імунітету - небезпечна річ. Бо ця система відповідає і за аутоімунні і онкологічні процеси. Тож ми не знаємо що і коли можна настимулювати. Обстеження на герпеси дітей, що не мають відповідних симптомів - пуста трата грошей.
❌Полівітаміни не потрібно приймати. ✅Достатньо різноманітного харчування і прийом вітаміну Д.
✅Контроль залізодефіциту, корекція за показаннями.
Отже, чарівної пігулки немає, але прості речі працюють: достатньо сну, фізична активність, вакцинація, здорове харчування, вітамін Д.
✔️Малюк може хворіти скільки завгодно, але важливо, чим він хворіє і як одужує. Якщо це звичайні ГРВІ, не турбуйтеся. Але, якщо це кожного разу важка бактеріальна інфекція, стаціонар - привід звернутися до імунолога.
Якщо у дитини повторюються обструктивні синдроми, це привід разом з педіатром порахувати індекс вірогідності розвитку астми і призначити базисну терапію за потреби. З алергологом з'ясувати можливість алергії і призначити АСІТ терапію за показаннями.
✔️Якщо у малюка дерматит, що не піддається лікуванню, діарея більше місяця, що не має пояснень, стоматити, кандидози слизових оболонок, отити, пневмонії, що повторюються, гнійні процеси на шкірі, історія важких інфекцій в родині- пройдіть обстеження у імунолога.