Сновидіння - це спонтанне явище під час сну, яке є справжнім феноменальним досвідом, тобто воно відчувається як досвід неспання (втрата тестування реальності).
Сон складається з "віртуального" сенсорного сприйняття та емоцій, і може викликати різні та складні уявлення про обстановку, персонажів, об'єкти та обставини. Тому сновидець є і несвідомим творцем сну, і його свідомим спостерігачем, і часто актором.
Іншими словами, більшу частину часу сни сприймаються як реальні і сновидець не знає що спить. За винятком своєрідного випадку усвідомленого сновидіння.
Цікаво, що часові уявлення можуть бути химерними.
Складність та сюжетні характеристики сновидіння пов'язані зі стадіями сну.
Та з циркадними ритмами: вранці більш яскраві та складні, ніж рано вночі.
Сон має 5 чітких фаз. Впродовж перших чотирьох фаз ми поступово занурюємось у глибокий сон, а у п'ятій фазі – "короткому сні" – активність мозку підвищується і ми бачимо яскраві сни.
Стадії "швидкого сну", як правило, відносно короткі і відбуваються впродовж останніх годин сну.
У більшості людей – рано-вранці.
Тому якщо сон неповноцінний і ми не спимо 7-8 годин, ми втрачаємо цю важливу фазу мрійливого сну.
Впродовж "короткого сну" спостерігається більша активність у зорових, моторних, емоційних та автобіографічних областях пам'яті головного мозку.
При цьому в інших регіонах мозку активність знижується: у зоні раціональних думок, наприклад.
Це є причиною дуже яскравих, але часто зовсім безглуздих снів.
Сни, які ми пам'ятаємо після того, коли прокинулись – лише частина "швидкого сну".
❓Чому деякі памʼятають сни, а деякі ні?
Це пов’язано з фазою пробудження: якщо воно відбувається у фазу швидкого сну, то спрацьовує короткострокова памʼять, яка може перенести інформацію в довгострокову.
Навіщо нам сновидіння?
🔹сон впливає на обробку та консолідацію навчання.
🔹сон впливає на подальше емоційне навчання.
Думки вчених розходяться у тому, чи сни є продуктом випадкового імпульсу нейронів, чи чимось більшим (очистка даних за день).
Ряд досліджень впродовж останніх років припускає, що "швидкий сон" може впливати на те, наскільки точно люди можуть "читати" емоції і обробляти інформацію про зовнішні подразники.
Не забуваємо про вподобайку 🩵