Головний меседж💭
Взаємодія пацієнта з онкологом та кардіологом, вчасна діагностика та лікування - шанс отримати лікування в повному обсязі, покращити виживання та якість життя❗️
Зазвичай жінка з раком молочної залози отримує комплексне протипухлинне лікування:
⭕️хірургія
⭕️хімія
⭕️таргет
⭕️промені
⭕️ендокринотерапія
💉Антрацикліни - є стандартом лікування (доксо-, епірубіцин…) і несуть найбільшу кардіотоксичність🫀
🩻Не варто забувати і про променеву терапію, яка в середньому - 45-50 Грей, що не мало, а кардіотоксичність значно зростає при 30 Гр., особливо, якщо мова іде про рак лівої МЗ.
🆘Основні мішені
☑️судини (ІХС)
☑️клапани (вади)
☑️перикард (хронічний перикардит)
☑️провідна система (аритмії)
Серцево-судинні захворювання у жінки, навіть із мінімальним чи відсутнім кардіоризиком на початку, можуть розвинутись як під час протипухлинного лікування, так і через декілька років.
⚠️Перший рік після терапії є вирішальним і потребує більш ретельного моніторингу кардіологом🩺❗️
Класичні фактори ризику, зокрема ішемічної хвороби🫀, куріння, ожиріння, підвищений рівень ліпідів, діабет та гіпертонія значно збільшують ризик серцево-судинних захворювань, викликаних терапією РГЗ. Тому слід докласти максимум зусиль для виявлення, зниження або усунення цих факторів ризику у пацієнток.
Для прикладу, ожиріння - одне з потенційних причин кардіотоксичності через переоцінку площі поверхні тіла, що може призвести до передозування препарату і, відвідно, збільшити кардіотоксичність.
⚠️Тому варто оцінити пацієнтку до проведення терапії, моніторувати під час, щоб жінка пройшла увесь шлях потрібного онколікування.
⚠️ЕКГ, Ехо-КГ (УЗД серрця), біомаркери (BNP чи NT-proBNP, cTn) і додаткові аналізи призначає кардіолог індивідуально, зважаючи на масу чинників кожної пацієнтки окремо.
Моніторинг функції серця у визначені терміни в кардіолога, якому Ви довіряєте, важливий аспект на початку терапії та протягом усього життя після її завершення🫶🏻