google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Вітамін D

Тимченко Марія
Оригінал допису

Ні, я не схиблена на вітаміні D, хоча його роль важко переоцінити. Я схиблена на превентивній медицині — основному напрямку моєї роботи протягом багатьох років. І хоча я все більше переходжу від сімейної медицини до ендокринології, я продовжую наголошувати на важливості профілактики. Якщо ми маємо можливість знизити рівень захворюваності, ускладнень та смертності — я буду про це говорити.

Цей пост потребує вашого лайку та поширення ♥️

У ньому йдеться про те, як вітамін D впливає на наш організм на різних етапах життя та чому так важливо вчасно реагувати на його дефіцит.

🔸Діти до 18 років

■ Основна роль вітаміну D у цьому віці - це профілактика рахіту захворювання, що характеризується порушенням формування кісток, що призводить до викривлення кісток, затримки росту, м'язової слабкості та зниження функцій внутрішніх органів дитини. Важливо розуміти, що рахіт - це не історичне захворювання. Кількість випадків захворювання зростає навіть у багатих країнах,

■ Вітамін D грає ключову роль у підтримці імунітету. Дефіцит вітаміну підвищує ризик частих респіраторних інфекцій, таких як грип та пневмонії.

■ Нестача вітаміну D також асоціюється з серйознішими станами, такими як туберкульоз, аутоімунні захворювання та цукровий діабет.

Тривалий дефіцит вітаміну Д у дитячому віці може вплинути на вразливість до захворювань протягом всього життя. Тому я рекомендую регулярно контролювати рівень вітаміну D у дітей та забезпечувати профілактичний прийом вітаміну згідно рекомендацій педіатра.

🔸Дорослі 18-50 років

■ Цей період є піком накопичення кісткової маси, і вітамін D відіграє ключову роль у цьому процесі. Тривалий дефіцит вітаміну збільшує ризик розвитку остеопорозу в майбутньому, що може призвести до переломів та інших серйозних ускладнень.

■ У цій віковій групі найчастіше зустрічаються скарги на слабкість, втому, зниження енергії та сили, часті інфекції, а також травми м'язів і зв'язок під час занять спортом.

■ Це також вік, коли розвиваються хронічні захворювання, пов'язані з генетикою, неправильним харчуванням, малорухливим способом життя, стресом та впливом факторів зовнішнього середовища. До них належать цукровий діабет, ожиріння, гіпертонічна хвороба, розсіяний склероз, нндокринологічні та ревматологічні захворювання, тощо. Постійно отримуються нові дані про позитивний вплив вітаміну на перебіг цих захворювань.

Саме тому я рекомендую перевіряти рівень вітаміну D у своїх пацієнтів віком 18-50 років, навіть під час рутинного чекапу. А після лікування дефіциту призначаю профілактичні дози: або щоденні малі дози, або підвищені дози раз на тиждень чи два.

🔸Дорослі 50-74 років

■ У цьому віці природно відбувається втрата кісткової маси через старіння та настання менопаузи. Через це, а також через ослаблення м'язової системи, збільшується ризик падінь, що часто призводить до переломів. Переломи у старшому віці є особливо небезпечними, оскільки вони важче гояться через втрату кісткової маси.

Саме тому особливо людям цієї вікової групи я рекомендую контролювати рівень вітаміну D, щоб правильно підібрати дозування. А тим, хто не має можливості це зробити, раджу разом з лікарем підібрати профілактичну дозу вітаміну D з кальцієм і приймати її ЩОДЕННО (1000-2000 тис МО). Прийом високих доз періодично не рекомендується.

🔸Дорослі > 75 років

■ Якщо ви думали, що в цьому віці вже не до вітаміну Д, то ви дуже помилялися. Доведено, що нормальний рівень вітаміну Д зменшує рівень смертності у людей похилого віку. Ну і навпаки.

Тому, якщо ви не маєте можливості відвести бабусю чи дідуся в лабораторію для визначення рівня вітаміну D, то хоч забезпечте їх добавкою вітаміну D в безпечному добовому дозуванні (600-1000 MO).

🔸Вагітні

Дефіцит вітаміну D у вагітних може призвести до підвищеного ризику:

- гіпертонії у матері,

- неонатальних гіпокальціємічних судом у дитини,

- неонатального рахіту,

- затримки внутрішньоутробного розвитку,

- народження дитини з низькою масою тіла.

Це досить серйозні наслідки, погодьтеся.

Висновок очевидний: контроль рівня вітаміну D та його регулярний щоденний прийом під час вагітності є необхідними для здоров'я матері та дитини. Проф доза складає 2 тис МО.