Народ привіт ✨
Головне з того, що ми вже з вами розібрали про залізо в сторіс ⬇️.
Існують два види заліза - 2х- та 3х-валентне. Краще засвоюється та швидше дає результатах 2х-валентне залізо, що й робить його препаратом вибору для лікування залізодефіциту у дорослих. Разом з тим, ця форма заліза часто дає побічні ефекти.
Fe2+ представлений у вигляді солей, найпоширеніші з яких представлені на ринку України.
• Залізо сульфат (Сорбіфер, Тардиферон)— доступний варіант з високим вмістом заліза, часто містить вітаміни С і В9. Але побічні ефекти на шлунок тут найпоширеніші: болі, нудота, діарея, закрепи, здуття, металевий присмак, наліт на зубах.
• Залізо фумарат (Хеферол) — теж містить багато заліза, але переноситься набагато легше.
• Залізо глюконат (Тотема) — містить менше заліза, потребує тривалішого прийому, зате майже не викликає проблем зі шлунком.
Важливо пам’ятати: більше ніж одна таблетка на добу не додає ефективності, лише підвищує ризик розладів.
Тепер ловіть від мене лайфаки - що робити, коли побічні реакції зі сторони ШКТ все одно є, а приймати препарати просто необхідно?
1.Приймати залізо через день. Так так. Це ефективно! Інколи можна розглянути ще рідший прийом.
2. Замінити на цю ж сіль заліза, але з меншим вмістом елементарного заліза. От для цього лікарі вивчають інструкції препаратів (надіюся всі лікарі так роблять, в не призначають наугад).
3. Змінити тип заліза, наприклад, сульфат на фумарат. Але тут варто врахувати, що і тривалість лікування зміниться.
4. Не приймати залізо на голодний шлунок; краще — через 2 години після їжі. Якщо не допамагає, то приймати з їжею чи молоком.
5. Вибрати рідку форму заліза — так можна розділяти дозу на кілька прийомів.
6. Якщо виникає закреп, додати в раціон більше води, буряка, чорносливу або інші продукти, що полегшують стілець. Також не соромтеся просити в лікаря назначення препарату, для полегшення стільця. Але відміняти препарат заліза не варто.
У більшості випадків ці зміни роблять лікування набагато комфортнішим. Якщо ж ні — лікар може запропонувати альтернативний спосіб введення заліза.
Надіюся, вам було корисно, тому не забувайте ставити лайк та писати коментарі ☺️