Лікування світлом. Чи це можливо?
Є таке захворювання – сезонний афективний розлад. Воно проявляється тим, що кожного року в осінньо-зимовий період у людини змінюється настрій. (Деякі виділяють і літній варіант).
💡🔦Один із компонентів лікування такої депресії – світлотерапія.
✅Є дані, що рецептори на сітківці впливають зони мозку, відповідальні настрої.
✅І впливаючи на ці рецептори спеціальною лампою, ми покращуємо самопочуття.
✅✅✅Потужність такої лампи має бути 5000 – 10 000 люкс.
✅✅Користуватися їй рекомендується протягом першої години після ранкового пробудження. Так ефективність буде вищою.
Людина сідає перед лампою Процедура триває 30-60 хвилин.
Потрібно берегти очі. Вони мають бути відкриті, але не варто дивитися прямо в лампу. Достатньо, щоб світло падало на обличчя.
Ефект розвивається поступово, зазвичай потрібно мінімум 2 тижні, щоб відчути зміни. А курс може тривати до 8 тижнів.
Світлотерапія не підходить для тяжких випадків депресії. Може застосовуватись разом з антидепресантами або без них.
✅Ефективність підтверджено. Є мета-аналізи, є багато окремих досліджень. Наприклад, існує спостереження, що на світлотерапію можуть краще відповісти пацієнти з атиповими симптомами депресії (гіперсонливість, підвищений апетит та потяг до високовуглеводної їжі).
Іноді світлотерапію рекомендують і при звичайній депресії без прив’язки до пори року.Австралійські, Новозеландські, Британські та Канадські психіатричні посібники включають світлотерапію як один із додаткових варіантів лікування.
Проводяться навіть дослідження застосування світлотерапії при біполярної депресії, але там дані неоднозначні. Можливо інверсія афекту, що недобре.
У світлотерапії можуть бути побічні ефекти. Підвищена тривожність, порушення сну, нудота, головний біль, порушення зору.
Хоча такі реакції зустрічаються рідко і в цілому безпечні, але все ж до них слід ставитися уважно. Тому, як і будь-яке лікування, спочатку потрібно погодити з лікарем.