‼️ «Ми перестали давати лактозу, тому що були червоні щічки»- дуже часта фраза.
Сьогодні, напевно кожна четверта(а може і третя) мама на прийомі говорить про те, що дитина знаходиться
на безлактозній дієті, тому що має її непереносимість.
Але при детальному розпитування виявляється, що насправді це не так.
🖇️Вродженна лактазна недостатність зустрічається дуже рідко.Це неспроможність( а саме дефіцит ферменту-лактАзи) перетравлювати лактОзу (вуглевод, що міститься в молоці і молочних продуктах) на глюкозу та галактозу. Такі діти відразу після народження мають ❗️важку діарею, ❗️зневоднення, ❗️втрату ваги, ❗️тяжкий загальний стан. Тому подальше їхнє вигодовування лише спеціальними безлактозними сумішами.
У малюків 1-го року життя, особливо недоношених діток, може зустрічатися ТРАНЗИТОРНА лактазна недостатність у зв’язку з повільним дозріванням ферментних систем.
Але ці малюки цілком здатні харчуватися маминим молоком і при цьому не мати ніяких симптомів. ‼️Адже лактоза в грудному молодці набагато легше засвоюється, ніж лактоза коров’ячого молока!
🖇️Вторинна лактазна недостатність виникає через захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, кишкові інфекції, хвороба Крона, целіакія, діабетична ентропатія і тд.
⚠️Дефіцит лактАзи не обов’язково призведе до непереносимості лактози. Багато людей з легким ступенем дефіциту лактази не мають ніяких симптомів і здатні перетравлювати лактозу.
❓Які ж симптоми лактозної непереносимості?
Лактозна непереносимість проявляється ТІЛЬКИ симптомами зі сторони шлунково-кишкового тракту.
✅Здуття живота
✅біль в животі
✅діарея а не закреп
✅метеоризм
✅нудота
І з’являються протягом декількох хвилин-годин, а інтенсивність проявів залежить від кількості спожитої лактози.
❌червоні щічки
❌суха шкіра/атопічний дерматит
❌неспокійний сон
❌часті ГРВІ
НЕ ЯВЛЯЮТЬСЯ проявом лактозної непереносимості.
❌Генетичний тест на лактозну непереносимість (ПЛР) НЕ діагностує її наявність у дітей на даний момент, а показує можливість розвитку у дорослому віці.
Генотип С/С має ~75-80 %людей на землі і це є варіантом НОРМИ, тому що доросла людина не повинна мати молоко як основний вид їжі.
Для діагностики цього стану можна використовувати елімінаційну дієту з подальшим навантаженням. Тобто, спочатку молочні продукти повністю виключаються з раціону на 2-4 тижні, а потім вводяться і спостерігаємо за реакцією, чи є симптоми зі сторони шлунково-кишкового тракту.
Крім того, використовують водневий Дихальний тест, визначення рН калу, біопсію тонкої кишки.
Лікування проводиться в залежності від симптомів і їх вираженності.
І це відмова від продуктів, що містять лактозу, причому це може бути не повне виключення, а вживання лише такої кількості, яка не викликає симптоми.
В деяких випадках можуть призначатися препарати лактази. Не потрібно мамі сідати на дієту, якщо вона знаходиться на ГВ!!!
Не шукайте ті діагнози, яких у ваших дітей немає і не займайтесь гіпердіагностикою, тому що все це може призвести до підвищення рівня вашої тривожності та необґрунтованого лікування зі сторони лікаря.
І пам'ятайте, ЛАКТОЗА задовольняє до 40% енергетичних витрат малюка, сприяє засвоєнню кальцію, заліза, встановленню мікробіоти кишківника.
Хто тут має лактозну непереносимість?