google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Порушений менструальний цикл у дівчат підлітків

Довбня Ольга
Оригінал допису

Регулярний менструальний цикл найбільш чутливий індикатор жіночого здоров'я.

Порушення менструального циклу все частіше є причиною звернень до дитячого ендокринолога.

Що таке нормальний менструальний цикл? - Це період між кровотечами до 21- го дня або довший а ніж 45 днів у ранній період менархе.

Довший період повʼязаний в ановуляцією через недосконалість системи гіпоталамус- гіпофіз-яєчники у дівчат підліткового періоду.

Нормальний менструальний цикл 21-34 дні у дорослих, переважно, але розбір цього циклу поза межами моєї компетенції.

Порушений МЦ або первинна дисменорея , що є причиною звернення до ендокринолога, це :

1.гіперандрогенія, яка може бути через підвищене продукування андрогенів яєчниками чи наднирниками, часто це називається синдром полікістозних яєчників.

2.порушення роботи наднирників - вроджена гіперплазія кори надниркових залоз.

3.щитовидна залоза: гіпер- чи гіпотиреоз.

4.підвищений рівень пролактину.

Важча ситуація якщо це первинна аменорея - відсутність ознак статевого дозрівання до 13 років або менстуацій до 15 років.

Буває ситуація, що було декілька циклів та далі вони зникли і це більш глибше порушення роботи гіпоталамус - гіпофізарної системи, про це варто говорити окремо, однак це також первинна аменорея.

Вік початку менструацій теж має вплив - чим раніше розпочинаються тим більше дівчина схильна до нерегулярного циклу, ймовірно через гіперандрогенію наднирникового походження- передчасне адренархе.

Поряд з цим існує глобальна тенденція до швидшого початку менструального циклу у дівчат через швидшу та активнішу соціалізацією дітей, впливом ендокриннихдизрапторів та стилем харчування.

Середній вік початку циклу ( менархе) 10,5 років.

Ожиріння вагомий фактор порушення менстуального циклу, так як високий рівень інсуліну веде до зниження гормонів гіпофізу та підвищує продукування андрогенів.

Якщо ви плануєте консультацію ендокринолога не забудьте вести щоденник та з початком менстуального циклу у дитини обговоріть наскільки це важливо.

Якщо цикл не регулярний 2 роки від початку менархе- пройдіть консультацію.