Зростання у дітей після 10 років напряму корилює з впливом статевих гормонів і при їх дефіциті темпи росту будуть знижені,особливо на фоні інших дітей , що вганяє в паніку.
Фізіологічний стан, який може зустрічатись в приблизно 60 % хлопчиків зі зниженими темпами росту це Конституційна затримка росту та статевого розвитку.
Це порушення, що заганяє в глухий кут навіть найдосвідченішого ендокринолога - де ж межа між нормою та патологією.
Це діагноз виключення- тобто - лікар обстежив дитину дуже прискіпливо та згідно протоколу, не знайшов порушення і тільки тоді вистав даний діагноз.
В останніх переглядах та настановах досі немає чітких критеріїв, є певні напрацювання, але будьмо реальними - дослідження не доступні в повній мірі у нашій країні.
Кому виставляють діагноз клінічно:
Хлопці з затримкою статевого розвитку після 14 років та до пубертатними темпами росту -5/6 см на рік.
Дівчата - відсутність ознак статевого дозрівання після 13 років та знижені темпи росту, рідко зустрічається серед дівчат.
Затримка кісткового віку в 2-3 роки та допубертатні рівні гормонів статевих і факторів ( гормонів) росту.
Необхідно читати аналізи не відносно референсу лабораторії, а відносно стадії за Танером, враховуючи сімейний анамнезу, оцінка очікуваного зростання, узд яєчок та матки , фармакологічні проби,тести на дефіцити.
Чи лікується затримка? - ТАК, якщо дефіцит росту виражений, зниження мінералізації кістки , розміри матки не відповідають кістковому віку дитини.
Чи може з часом бути змінений діагноз на стійкий ендокринний розлад? - Звісно, це не помилка в діазнозі, якщо діагностика була проведена, це відсутність очікуваного синтезу гормонів після стимуляції чи певного ( визначеного) проміжку часу.
Для чого обстеження якщо стан проходить самостійно?- Щоб тримати все під контролем і бачити в динаміці чи потрібне втручання, а де, на жаль, тривала замісна терапія.
Стійке порушення- гіпогонадизм- відсутній статевий розвиток і про і в наступних дописах розповім про це.