Мені було дуже цікаво спостерігати як змінювалось моє тіло впродовж вагітності і наскільки ми не можемо вплинути на цей процес, незалежно від освіти чи статусу все розвивається за сценарієм який був актуальний і мільйон років тому, єдине, можливо, швидше медицина тепер реагує на патологічні стани.
Лактація досить складний процес, що регулюється різними гормонами і має 3 основні категорії:
Мамогенез ( процес розвитку молочних залоз) поділяється на до - та пост- пубертатний, що є гормонально залежним - естроген, пролактин, окситоцин, прогестерон ( ось чому від монопрепарату естрогену груди в дівчинки не виростуть)кількості жирової тканини, що теж є гормонально активною тканиною.
Циклічна зміна рівня естрогену та прогестерону під час менструального циклу веде до проліферації та утворенню нових проток в молочних залозах.
Лактогенез (початок лактації- дозрівання альвеолярних клітин) та Галактопоез ( секреція молока)- пролактин, естроген та гормон росту та окситоцин.
Незначна кількість молока зʼявляється вже на 16 тижні вагітності і з цього часу можна активно масажувати груди, стимулюючи лактацію, основний гормон в даний період це прогестерон.
Після народження дитинки рівень прогестерону різко падає і головними стимуляторами лактації є пролактин, кортизол та інсулін, тому треба їсти добре)
В подальшому процес секреції та виділення молока під владою пролактину та окситоцину, які працюють циклічно. Ви спостерігали як дивлячись на малюка ( але коли вже встановився зв’язок )чи інших позитивних моментів ваші груди наливаються молоком- це робота окситоцину- гормон любові🩷
Якщо в жінки дефіцит естрогену, це веде до підвищення резорбції кальцію з кісток і відповідно болей в кістках та порушення зубної емалі, тому то так важливе щодня споживати продукти багаті кальцією.
Пролактин забезпечує не лише саму проліферацію та секрецію в протоках, а змінює жировий обмін, щоб забезпечити стабільний склад грудного молока і не варто закидатись горіхами та маслом, щоб молоко було жирніше, про це подбає пролактин.
Про інволюцію лактації писати поки не буду, бо це вже заплутає.
🎠фактори, що ускладнюють чи відтерміновують лактацію
(>72 год після пологів):
• захворювання та порушення в системі гіпоталамус - гіпофіз
• синдроми гіперандрогенії від ВГКНЗ до СПКЯ
• ожиріння чи діабет у матері
• використання окситоцину під час пологів (виникає природній дефіцит те що вводить ззовні порушує власну секрецію, процес оборотний)
• оперативні пологи
• велика маса плода
• стан дитини та наявність смоктального рефлексу
Про переваги ГВ для дитини та мами напишу окремо
Як бачите процес повністю контролюється гормонами і народні методи тут мало працюють, єдині хто вам допоможе налаштувати лактацію:
Дитина, яку ви часто прикладаєте до грудей, що викликає механічну стимуляцію секреції окситоцину пролактину і відповідно скорочення молочних проток.
Лактолог, який навчить робити масаж, як правильно прикладати дитину до грудей. Не нехтуйте консультаціями, бо налаштувати ГВ з дитиною не так вже і легко.
Спокій та позитив, хоча б трішки, ти тільки народила і весь світ змінюється, буде дуже важко, але це потрібно просто пережити та налаштувати режим після 2 міс)
Важливо бути уважною до дитини, вивчати і згодом ти зрозумієш тенденцію дитини до сну та харчування, тональності крику.