google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Про сон і гормони

Ляшенко Наталя
Оригінал допису

На консультаціях часто чую про порушення сну. І, здавалось би, це просто не дає вам можливості повноцінно відпочити, але, ні. Вночі дуже важливо спати, щоб не порушити секрецію гормонів і не мати неприємних наслідків.

Отже, які гормони секретуються вночі і чому нам важливий якісний сон? 😴

🎠 1. Мелатонін

Синтезується епіфізом, формує циркадний ритм сну, досягає максимуму після півночі. Стимулюється темнотою, зменшується при світлі, тому важливо перед сном деякий час уникати яскравого світла у кімнаті, щоб краще засинати.

2. Гормон росту (так, він секретується і у дорослих теж)-починає вироблятись одразу, як ви заснули.

Він нам потрібен для синтезу білків, розвинення мускулатури, навіть для імунітету. Порушення секреції грає роль у виникненні інсулінорезистентності, ожиріння та діабету, стеатозу печінки, підвищення рівня тригліцеридів.

3. Пік секреції ТТГ з 23 ночі до 5 ранку, найнижчий рівень з 5 до 8 ранку.

Дослідження показали, що якщо здорові дорослі обмежують тривалість сну до 4 годин впродовж 6 днів, це призводить до скорочення пікової секреції ТТГ на 30%, однак після відновлення сну впродовж тижня все повертається до норми.

4. Кортизол має кореляцію з циркадними ритмами. Вночі підвищується секреція кортизолу і пік досягається приблизно о 8.30.

В клінічній практиці призначення глюкокортикоїдів має побічну дію у вигляді порушення сну. Найбільше вони пригнічують фазу швидкого сну а також впливають на циркадний ритм сну.

5. Декілька досліджень довели взаємозв'язок між порушенням сну і секрецією лептину та греліну, які регулюють апетит. Простими словами, хронічне недосипання призводить до того, що людина не розуміє, що вона хоче їсти або спати, та заїдає цю нестачу сну. Що в свою чергу призводить до інсулінорезистентності, надмірної ваги та ожиріння, порушення толерантності до глюкози.

6. Крім цього, було доведено зв'язок між порушенням сну та виникненням когнітивних порушень-зниження пам'яті, хвороби Альцгеймера, підвищення ризиків інсульту.

Тому модифікація способу життя (повноцінний сон, збалансоване харчування, регулярна фізична активність)- це фундамент вашого здоров'я!.

Ставте ❤️, поширюйте допис, щоб якомога більше людей прочитали корисну інформацію🙌

Для запису на консультацію пишіть у дірект або проходьте за посиланням у шапці профілю 🫶