✔️Потенційні ризики для плоду значно обмежують варіанти лікування акне вагітних, натомість є багато варіантів допомогти жінці підтримати стан шкіри. Дерматолог враховує співвідношення ризику та користі, ефективність, прийнятність, що є основними при виборі лікування акне під час вагітності.
✔️Загалом основним завданням є не дати прогресувати акне, максимально втримати те, що є зараз, а якщо вийде ввійти в ремісію - це чудово, але не завжди реально здійснити.
✔️Покращити можна завдяки адекватному коректному догляді і безпечним лікувальним засоби, що включені в цей догляд. Рідко може призначатись системна терапія антибіотиками при важких формах акне.
✔️Вагітність - це період, коли відбуваються колосальні зміни в організмі і шкіра не виключення. Ви можете помітити, що загалом стан шкіри в цей період змінюється. У когось буде відмічатись сухість шкіри, яка раніше не турбувала, а хтось більше пітніє чи помічає зміну запаху поту і тд. Акне може посилитись або порадувати ремісією без будь-якого лікування. Можете помітити, що активи, які раніше вам добре допомагали, зараз ведуть себе дивно, викликаючи ще більше висипань, подразнення, лущення. Хто з таким стикався? Я от на собі відчула, розкажу в сторіз.
🎠 Що безпечно використовувати під час вагітності для лікування акне ?
👉🏻 Фруктові кислоти (мигдальна, гліколева)
👉🏻 Саліцилова кислота в низькій концентрації
👉🏻 Азелаїнова кислота
👉🏻 Бензоїл пероксид
👉🏻 Топічний кліндаміцин
👉🏻 Системний еритроміцин, пеніциліни, цефолоспорини (при алергії на пеніциліни) можуть бути призначені при важких формах акне тільки за призначення дерматолога і гінеколога☝🏻(цефтріаксон може спричинити ядерну жовтяницю новонароджених)
👉🏻 Лазер та світло лікування також можуть використовуватись.
👉🏻 Центела азіатська, пантенол, гамамеліс, мадекассосід, азулен, кераміди, сквалан, алое, гліцерин, вітамін Е, пребіотики, пробіотики - безпечні і допомагають підтримувати захисні функції шкіри.
👉🏻 Бакучіол - рослинний безпечний для 🤰🏻 як альтернатива ретинолу.
👉🏻 Антиперспіранти з солями алюмінію використовувати можна (є окремий допис і відео про це). Це не стосується акне, але знаю, що спитаєте:)
👉🏻 У косметолога можна робити масажі, поверхневі м'які пілінги з низькими відсотками кислот, що допустимі під час вагітності, заспокійливі, зволожувальні маски.
Що протипоказано вагітним?
👉🏻 Місцеві ретиноїди (ті, які мазати на шкіру, наприклад, адапален, третиноїн, ізотретиноїн, ретинол, ретиналь, ретиноєва кислота). Під час планування вони можуть використовуватись, але як тільки ви побачите 2 смужки на тесті, припиніть використання. Навіть, якщо ви дізналися не одразу про вагітність і весь цей час мазали місцевий ретиноїд, не хвилюйтесь, адже вони не чинять системної дії порівняно з системним ізотретиноїном. Але подальше використання необхідно припинити.
👉🏻 Саліцилова кислота високих концентрацій >2%.
👉🏻 Агресивні пілінги, шліфовки і чистки обличчя. Чистки є атравматичні і якщо вона вам так потрібна, то можна звісно зробити, але з адекватними підходами. Ніяких проколів, видавлювань не має бути.
👉🏻 Гідрохінон, який використовується для лікування пігментацій, в тому числі мелазми-«маски вагітності», можна вже після вагітності під контролем дерматолога.
👉🏻 Системні антибіотики з групи тетрациклінів (доксициклін) викликають гіпоплазію емалі, зміну кольору зубів дитини.
👉🏻 Системні ретиноїди є тератогенними і категорично протипоказані жінкам, які вагітні або планують завагітніти. Якщо жінка завагітніє під час прийому ізотретиноїну це підвищує ризик виникнення тяжких вад розвитку дитини, а також ризик переривання вагітності на 20-30%. Така жінка обов'язково направляється до гінеколога та репродуктолога.
👉🏻 Формальдегід і його похідні. В багатьох країнах заборонено додавати в косметичні засоби, але не в нас. Може зустрічатися в процедурах для волосся кератин, ботокс, нанопластика і тд. Обирайте безпечні трихологічні процедури направлені на зволожування та відновлення волосся.
👉🏻 Міноксидил: репродуктивні дослідження на тваринах показали специфічні побічні ефекти міноксидилу у вагітних жінок, не рекомендується використовувати цей препарат. Міноксидил має класифікацію FDA щодо вагітності категорії С. Хоча міноксидил не визнано тератогенним засобом, є окремі повідомлення про вроджені аномалії (данні ncbi 2024 р.).
👉🏻 Всі ін'єкційні процедури (ботулінотерапія, біоревіталізація, мезотерапія) відкладіть на потім.
👉🏻 Застарілі хімічні фільтри в сонцезахисних засобах краще уникати. Це переважно оксибензон, гомосалат, оксиноксат. Обирайте на новітніх хімічних фільтрах, змішаних або повністю на фізичних (з оксидом цинку та діоксидом титану).
«А мені лікар призначила такий-то препарат, але в інструкції написано, що вагітним протипоказано».
До більшості лікарських засобів в інструкціях дійсно буде написано, що вагітним препарат протипоказаний, але лікарі, при призначенні тих чи інших ліків, спираються в першу чергу не на інструкцію, а на міжнародні протоколи, ваші скарги, клінічну картину, ризики і користь.
Пийте достатню кількість води, раціонально та різноманітно харчуйтесь, менше стресуйте, наскільки це можливо в наш час, займайтесь фізичною активністю, більше позитивних емоцій в цей важливий період та бережіть себе, любі жінки 🖤