google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Яка причина лущення та запалення шкіри стоп у дітей?

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Проблеми зі шкірою стоп у дітей бувають часто. Існує хибне уявлення про те, що якщо шкіра на стопах захворіла- значить то грибок. Насправді, грибкова інфекція у дітей буває не часто. Частіше на стопах у дітей бувають не інфекційні хвороби. Розглянемо по порядку, а ви поставте лайк за мою працю.

1. Юнівенільний плантарний дерматоз. Ця хвороба трапляється у дітей 3-14 років ( частіше у хлопчиків) і проявляється симетричними ділянками з почервонінням шкіри, лущенням та тріщинами. Зміни шкіри є на ділянках найбільшого тиску на стопах. Цей вид дерматиту існує тривало, періодично спалахує на літо переважно і зникає самостійно зазвичай за 2-4 роки.

2. Алергічний контактний дерматит або «взуттєвий дерматит». Це запалення шкіри, яке спричиняється реакцією шкіри на клеї, фарби та хімічні компоненти взуття. Виглядає як запалення шкіри з лущенням, зрідка можуть бути пухирці з вмістом, свербіж. Шкіра запалена у місці контакту з алергеном. Зʼявляється не одразу коли дитина носить провокуюче взуття. Аби визначити алерген, лікар виконає патч-тести- спеціальні алергопроби у вигляді наклейок на шкіру.

3. Дисгідроз. Це запалення шкіри на стопах і кистях, яке починається з утворенням сверблячих пухирців, які потім тріскають, шкіра запалюється, лущиться. Це хвороба хронічна, з періодами рецидивів переважно на літо. Інколи є сімейна історія такого у родині. Деколи може супроводжуватись надмірним потовиділенням.

4. Атопічний дерматит. Зазвичай він проявляється на лиці, шиї, згинальних ділянках кінцівок, проте буває що уражає долоні і підошви. Це хвороба шкіри, яка проявляються ділянками запалення шкіри та лущення, свербежу. Крім стоп, будуть уражені і інші зони. Хвороба хронічна, проте дітки з віком зазвичай переростають. Від тривалого запалення на пальчиках, можуть уражатися і нігті.

5. Ексфоліативний кератоліз. Проявляється періодичним відшаруванням та злущенням великих пластів верхніх шарів шкіри. Зазвичай не болить та не чухається. Причина не відома, можливо є генетичний фактор. Ця проблема буде тривати роками, з періодами загострення.

Яке лікування?

Лікування є дуже схожим при всіх цих станах. Воно полягає у зменшенні симптомів хвороби за допомогою протизапальних кремів та мазей ( гормональних і не гормональних).

Ліки не виліковують хворобу, а лише пригашують її на певний час. Їх застосовують за призначенням лікаря, довгі або короткі цикли. Внутрішні ліки застосовуються вкрай рідко (НЕ ефективні - вітаміни, сорбенти, пробіотики, проалергічні якщо немає свербежу).

Якщо у лікаря є підозри на інфекцію, то можна виконати додаткові аналізи.

Який догляд за стопами?

- Взуття має бути зручне, щоб не терло, з дихаючого матеріалу.

- Не використовуйте синтетичні устілки.

- Одягайте дитині бавовняні шкарпетки і змінюйте їх, якщо вони вологі.

- Ходіть вдома без тапочок, у шкарпетках.

- Застосовуйте щоденно зволожучий крем або вазелін на стопи, постійно.

- Слідкуйте за гігієною, стопи не розпарюйте та не тріть пемзою чи щіткою.

- Уникайте пітливості.