Вогнищева або гніздова алопеція проявляється переважно 1 або рідше – кількома залисинами. На цих місцях різко випадає волосся. Ділянки без волосся виникають найчастіше на голові, рідше на бровах, віях, бороді. Зрідка, ця алопеція уражає всю голову і спричиняє повне облисіння. Вкрай рідко може випадати пушкове волосся на тілі, і такі люди не мають взагалі ніякого волосся на шкірі. Інколи вогнищева алопеція супроводжується хворобою нігтів.
Яка причина?
Причина гніздової алопеції – автоімунна. Організм помилково атакує власні клітинки і обирає він для цього волосяні фолікули. Тому там випадає волосся. До кінця цей механізм не вивчений. Ця хвороба НЕ від паразитів, браку вітамінів, чи порушення роботи печінки.
Чи є небезпека?
Сама алопеція небезпеки не несе, ризику для життя та здоровʼя немає. Вона не болить, шкіра там нормальна. Але є одне але. У наш час зовнішність грає дуже велику роль. Тому залисини та відсутність волосся може спричиняти психологічний дискомфорт та навіть депресію. Діти у школі можуть цькувати, на співбесіді не взяти на роботу. Тому ця хвороба завдає глибокі психологічні страждання.
Які аналізи здати та знайти причину?
У більшості випадків аналізів не треба. Лікар може розпізнати вогнищеву алопецію одразу. Проте, коли виникають труднощі з діагнозом, то він може виконати трихоскопію (це детальний огляд під спеціальною лупою), зробити біопсію шкіри (взяти клаптик шкіри з ділянки залисини на аналіз).
Якщо ж діагноз визначений, починаємо лікування.
Причина хвороби давно відома, це автоімунний процес, поломка імунітету, аналізів для цього не треба. Пошуком детальної причини займаються науковці, не ми з вами.
Лікар може запропонувати здати обстеження з двох причин:
1. Зробити скриніг супутніх автоімунних хвороб. Бо відомо, що якщо є одна автоімунна хвороба, то може бути й інша. Тому якщо є додаткові симптоми, лікар може призначити загальний аналіз крові, глюкозу, гормони щитоподібної залози тощо.
2. Також лікар може призначити аналізи для контролю лікування, якщо потрібні потужні внутрішні ліки.
Яке лікування?
Нажаль, не існує способу раз і назавжди вилікувати вогнищеву алопецію, тому вона може повертатись. Наша мета - зупинити цей епізод хвороби, заростити волоссям облисіння. Повторюємо лікування по мірі потреби.
Якщо площа ураження алопецією невелика - це лікується легше, якщо поширена, тривала, то тоді важче.
Якщо площа залисини невелика і не збільшується, лікар може запропонувати тактику спостереження, протягом року у половині випадків вогнища самі заростають.
У лікуванні починаємо зі стероїдних зовнішніх кремів. У малих дітей - це мометазон. У старших та дорослих - бетаметазон та клобетазол. За кілька місяців лікування можна помітити нове волосся.
Часто нове волосся виростає трохи іншої структури та кольору. Також лікар може колоти ліки у шкіру, де випало волосся - це зазвичай тріамцинолон або бетаметозон. Процедуру роблять кожні 4-6 тижнів. Вона болюча, тому у дітей рідко застосовується.
Якщо хвороба швидко розповсюджується, триває довго і погано піддається лікування, тоді час застосувати потужніше лікування.
Внутрішні ліки - це глюкокортикостероїдні ліки, JAK-інгібітори, метотрексат, азатіоприн, циклоспорин та ін.
Також лікар може зробити місцеву імунотерапію, коли на шкіру на залисинах наносять їдку речовину, яка викликає сильне запалення шкіри і як результат потім там починає рости волосся.
Який прогноз?
Інколи гніздова алопеція буває лише раз у житті. Більшість людей помічають повторну появу хвороби протягом 5 років. Кожен епізод може відрізнятись - може бути 1 вогнище або багато.
Ніхто не знає наперед як хвороба буде протікати у людини. Часто незначні появи вогнищевої алопеції заростають самостійно протягом року.
Який шампунь обрати?
Будь-який. Шампуні не спричиняють і не лікують випадіння волосся при гніздовій алопеції.
Що НЕ треба робити?
Не потрібно «шукати причину» - здавати безліч аналізів на глисти, печінку, алергію, інфекції, вітаміни.
Не треба пити вітаміни «для волосся», вони ніякого відношення не мають до лікування.
Різні бади, стимулятори росту, плаценти, настоянки стручкового перцю, уколи алое, мезотерапію - все це неефективне, а то і може пошкодити.
А що треба робити?
Психологічний супровід. Вогнищева алопеція потребує часто консультації психіатра, дитячого психолога та психотерапевта, бо несе велике навантаження на ментальне здоровʼя.
Камуфляж. Ділянку з облисінням можна маскувати - перукою, головним убором, фарбою, татуажем брів.
Ніколи не насміхайтесь з людей, у яких немає волосся. Навчайте своїх дітей поваги до інших, присікайте цькування.
Ніхто не може нас або інших принижувати через не такі вуха, окуляри, прищі чи відсутність волосся. Зовнішність людини не оприділяє її внутрішніх якостей. Усі ми різні і усі варті любові та поваги.
Якщо згідні зі мною - поставте лайк.