google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Що нового у лікуванні атопічного дерматиту?

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Я детально стежу за новинами з приводу атопічного дерматиту (#АД), є учасницею основних асоціацій, що обʼєднують зацікавлених лікарів.

Розкажу вам основне з новинок за останній час. Якщо у вас виникли питання- пишіть у коментарях, відповім.

Якщо ви думаєте, що зараз медицина-космос творить чудеса, і вже напевне точно винайшли як вилікувати атопічний дерматит, то я вас розчарую. Нові ліки є, але вони все ж залишається симптоматичними, тобто знімають симптоми хвороби, на певний період.

Вилікувати раз і назавжди його досі не можемо, бо це хронічна хвороба, і ще не знайшли його точну причину. Зараз є дуже багато досліджень щодо мехазму утворення, але на питання «чому?» ще досі немає відповіді.

🔹 Які нові ліки?

Зараз активно досліджуються та виникають ліки з групи Jak-інгібіторів. Вони бувають внутрішні та зовнішні, діючи точково на механізм утворення запалення. Нові креми та мазі з цієї групи - Опзелура, Делгоцітініб.

Також створений новий крем з групи 4 фосфодіестерази - Крісаборол 2% мазь, який можна діткам з 3 міс віку. З цієї групи будуть ще й інші креми у найближчим часом.

Скоро буде імовірно затверджено крем з Рофлуміластом, який зараз більше досліджується з приводу псоріазу, ним можна буде лікувати і АД. Така сама доля чекає крем Діфіміласт, який вже закінчує останні фази досліджень.

Також найближчим часом буде затверджено крем Топінароф, для лікування псоріазу та АД у дітей з 2 років.

Велику частину досліджень займають дослідженння мікробіому шкіри при АД, і як на нього впливати.

🔹 Чи нові ліки є кращі?

Не потрібно бігти та діставати з закордону нові препарати. Нові ліки не кращі і не гірші, вони просто інші.

Лікування АД залишається класичним - уникання тригерів, намащування шкіри емолентами та відповідні ліки на запалення та симптоми. Гормональні стероїдні креми та мазі залишаються основою лікування. Вони ефективні, добре вивчені, дешеві та безпечні.

Те, що вам не вдається ввійти у ремісію і по закінченню лікування знову зʼявляться висип, то швидше проблема у не виявленому тригеру і не вірний схемі, ніж у самих ліках. Нові ліки дають можливість лікарю у виборі. Вони дорожчі, поки не доступні в Україні, мають теж ризики.

🔹Що там по внутрішнім лікам?

Ще один сучасний препарат, який вже давно використовується для лікування АД - Дупілумаб і далі досліджується.

Ми радіємо, адже вже його можна застосовувати з 6 міс віку. Більше даних зʼявилось за його побічні дії , також є дослідження, що потрібно менше аналізів, коли його давати діткам. Зʼявився новий препарат Тралукінумаб. Очікуємо виникнення нових ліків з цієї групи.

Для всіх, хто начитався інструкції до протопіку та еліделу і злякався: скажу, що було проведено велике дослідження у США та Європі, яке НЕ довело утворення раку та чогось поганого від цих ліків.

Був проведений глобальний звіт про атопічний дерматит, у якому систематизувались знання, кількість хворих, впливу на якість життя, бар’єрів, які є у таких пацієнтів, проблем та методів вирішення.

Чим більше інформації про проблему, тим більше шансів її вирішити.

Також провели оновлення протоколів по лікуванню дітей та дорослих, окремо по внутрішньому лікуванні. Я постійно ними користуюсь.

«Бі» дослідження у Британії показало, що не має суттєвої різниці якими емолентами користуватись - жирними чи рідкими. Це не впливало у майбутньому на перебіг АД. Тому вирішили, що хай обирають батьки і дітки, яким емолентом комфортно, таким і мастимось.

🔹 Є щось нове про профілактику виникнення АД?

Багато хто думає, якщо мастити емолент з народження, то це допоможе попередити АД. Нажаль, 5 річне дослідження показало, що це не впливало на виникнення атопічного дерматиту. Також прийом вітамінів матерями, зокрема віт Д не попередило хворобу у їх діток.

Доречі, вживання антибіотиків під час вагітності збільшує ризик утворення атопічного дерматиту у дитини.

🔹А алергія?

Цікаве дослідження: діти, які мають АД частіше мають харчові алергії (55% з них мають їх), але харчова алергія у цих діток є тригером АД лише у 5%. Тому нагадую, дієта та аналізи на виявлення алергенів потрібна далеко не всім.

Коли я пояснюю пацієнтам та батькам діток з атопією, як утворюється цей дерматит, я коротко розповідаю, що це від того, що клітинки шкіри не вірно працюють, є порушення барʼєра шкіри та генетичні особливості. Насправді все набагато складніше.