google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Роаккутан та Акнетін. Розбір препаратів

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Якщо ви бачили вражаючі фото «до» та «після» лікування акне на сторінках лікарів, то дуже часто такий ефект дає лікування саме цими ліками.

Це сучасне і потужне лікування вугрів, яке є безпечним та добре вивченим.

Капсули Роаккутану та Акнетіну зроблені на основі ізотретиноїну - ліків з групи ретиноїдів.

Ретиноїди це ціла група медикаментів, синтезованих з вітаміну А, якими лікують акне, рак шкіри, пігментацію, іхтіоз, псоріаз та ін.

Що лікують ізотретиноїном?

Ізотретиноїн - сертифікований саме для лікування акне. Але лікар може застосувати його і для людей з розацеа, себореї, суппуративного гідраденіту та фолікулітів та ін.

Ми не застосовуємо системні ( внутрішні) ретиноїди усім підряд з прищами. Внутрішні ретиноїди вважаються «важкою артилерією» і застосовуються лише у складних ситуаціях з сильним висипом, рубцями, глибокими прищами, або у середньо важких випадках, коли висип не катастрофічний, але інші методи лікування не допомагають зменшити прищі. Те, що у вас вугрі повертаються, коли ви припиняєте мастити ліки - не означає, що ліки не допомагають. Зазвичай ліки від прищів допомагають на період користування, тому ними треба лікуватись довго. Системні ретиноїди саме для тих, кому ні антибіотики, ні інші таблетки, ні зовнішні гелі/креми - не зменшують висип.

Чи ретиноїд вилікує назавжди вашу хворобу?

Ні, адже акне - це хронічна хвороба, схильна до повторних загострень. Курс ізотретиноїну потужно пригасить хворобу, переведе її з важкої форми у легку. Легка ступінь важкості акне - не означає, що висипу потім ніколи не буде. Він буде, проте легший, менший, рідший і такий, який вже піддається лікуванню кремами/гелями.

Нажаль, рецидиви бувають. Тому лікар може приймати рішення до повторного застосування ліків.

Чи Роаккутан і Акнетін є шкідливі?

Ізотретиноїн використовують більше 50 років. Цей препарат є добре вивченим і вважається безпечним. Використовують скрізь у світі і рекомендований міжнародними протоколами. Його можна застосовувати у дітей з 12 років та дорослих. Чи є гарантія, що він не зашкодить? Ні, жоден лікар, коли призначає якісь ліки чи виконує медичні процедури- не може гарантувати що все буде ідеально. Але ризик побічний дій насправді мінімальний, ізотретиноїн зазвичай чудово переносяться пацієнтами.

Які побічні дії?

Побічні дії бувають часті та рідкісні. Часті - це сухість шкіри та губ, сухість очей, чутливість до сонця. Це не страшно і легко коректується різною косметикою.

Рідкісні - біль у мʼязах та голові, надмірне випадіння волосся, вплив на зір, порушення функцій печінки, порушення настрою та ментальні проблеми та ін.

Як проходить лікування?

Позитивний ефект люди помічають зазвичай через кілька місяців. На початку лікування буває навіть загострення висипу. Дозування та курс лікування визначається лікарем індивідуально. Роаккутан та Акнетін можна застосовувати курсовою дозою ( розраховуються за формулою доза ліків, які людина має пропити за курс), або без неї - коротшими циклами. Щоденна доза ліків може бути висока ( пацієнти швидше проходять лікування, але побічні дії надокучливіші), або низька ( курс розтягується у часі, але лікування комфортніше у плані побічних реакцій). Висока і низькі щоденні дози є однакові по ефективності. Дозування ліків може коректуватись на протязі лікування, вона залежить від вашої ваги, чи є побічні дії.

На початку лікування потрібен огляд лікаря, аби визначати діагноз, ступінь важкості та тип лікування. Якщо обрали ретиноїди, то лікар вас опитає, призначить аналізи крові та обговорить контрацепцію.

Обстеження будуть для перевірки функцій печінки, загального стану організму та чи ви не вагітні. Їх потрібно перездавати періодично під час лікування.

Коли лікар призначить ліки, він також підбере вам догляд за шкірою, розкаже про стиль життя під час лікування.

Як приймати ліки?

Приймають капсули щодня, після або після час їжі, 1 або 2 рази на добу. Не можна поєднувати з алкоголем.

В Україні доступні лише Акнетін та Роаккутан, у них дещо різне дозування.

Закордоном у них інші назви (Сотрет, Аксотрет, Аккутан та ін), дозування та дія однакова. Ліки продаються по рецепту. Тривалість курсу: від кільках місяців до понад року.

Які особливості прийому?

Найважливіше - для жінок це контрацепція. Якщо жінка випадково завагітніє під час лікування або 4 тижні після закінчення лікування, то плід може бути з серйозними вадами. Тому надійна контрацепція є обовʼязкова, почати її слід за місяць до прийому ретиноїдів, закінчити - місяць по закінченню курсу. Ви можете її підібрати зі своїм гінекологом. В ідеалі це подвійний метод.

Також перед стартом та протягом лікування лікар буде перевіряти чи ви не вагітні. Найпопулярнішим є застосування оральних контрацептивів ( але може бути і інше). Календарний метод контрацепції, перерваний статевий акт, тільки одні презервативи, запевнення «я не маю статевого життя»- така контрацепція не підходить.

Чоловікам контрацепція не потрібна.

Ретиноїди не роблять людей безплідними, і не впливають на вагітність у майбутньому.

Також є ліки, які не сумісні з ретиноїдами, наприклад деякі антибіотики. Тому варто лікарів, які будуть вас лікувати, одразу попереджати що ви приймаєте ізотретиноїн, аби вони могли підібрати ліки без шкоди для вашого здоровʼя.

Під час лікування не можна вживати вітамін А у додатках.

Також ви не можете бути донором крові поки приймаєте ліки.

Який догляд за шкірою під час лікування?

Шкіра стане сухою та чутливою. Тому слід уникати сонця, лазеру та всіх подразнюючих факторів (гарячої води, сауни, скрабів, кислот та ін).

Головне правило- зволожувати шкіру.

Зволожуючий крем треба наносити на всю шкіру, 1-2 р на добу, на лице та кисті - частіше. Особливо будуть страждати від сухості губи, тому там я раджу мастити вазеліном кілька разів на день.

Якщо сохнуть та печуть очі, то капати розчин штучної сльози кілька разів на день. Мастити відкриті ділянки СПФ щодня.

Що після закінчення?

Курс лікування можна закінчувати різко за вказівкою лікаря. Потім ще кілька місяців шкіра буде у гарному стані. З часом почне трішки зʼявлятись висип.

Щоб подовжити ремісію я рекомендую мастити крем чи гель з ретиноїдом на ділянки де було акне ще довгий період часу.

При повторних спалахах хвороби - звернутись повторно до лікаря.

Косметичні процедури для зменшення рубців від вугрів можна робити через 5 міс після закінчення лікування.