Зробіть репост, щоб люди не тратили час та гроші на недієву косметику чи ліки.
У силі силенній кремів, процедур, чисток та дорогих доглядів, є промінчик логіки та здорового глузду лікування акне - це протокол, який зібрав у себе чіткі рекомендації (коли, кому і які призначати ліки). Цей документ систематизував найсучасніші знання про вугреву хворобу та дослідження про різні ліки. Так як дослідження постійно виникають нові - протокол періодично оновлюється. Я розповім про оновлення протоколу від Американської Академії Дерматології, яке вийшло вчора.
Тих, хто шукає якийсь чудо-крем чи таблетки, або очікує, що вже винайшли ліки які вже точно вилікують хворобу, то я вас розчарую. Нові ліки та знання про хворобу є, але вони не виліковують вугрі назавжди.
Мета у лікуванні акне - не вилікувати, а хворобу ввести у ремісію, а далі за допомогою підтримуючого лікування, відповідного догляду за шкірою, униканням тригерів, стилю життя - контролювати загострення. При потребі та повторних спалахах хвороби - знову посилювати лікування. Саме тому лікарі призначають ліки на довгий період часу, і різка зупинка турботи про шкіру може вести до відновлення появи прищиків.
Лікування вугрів залежить від важкості хвороби. Чим хвороба сильніша, то тим сильніше має бути лікування, і навпаки.
1. Найлегша форма акне - у вигляді закритих пор та комедонів та незначних поверхневих прищиків.
У такому випадку протокол рекомендує застосовувати лише зовнішнє лікування - ліки на основі ретиноїдів ( адапален, третиноїн, класкотерон, тазаротен, останніх два немає в Україні), бензоїл пероксиду та антибіотику ( кліндаміцин, еритроміцин, міноциклін, дапсон, останніх два немає в Україні) і їх комбінації.
В Україні це Дерива, Еленеон, Адера, Дуак, Перолайт, Еффезел та ін.
Ці засоби застосовуються тривало. Вони можуть подразнювати шкіру, тому потрібно додати зволожуючий крем, ніжний очищуючий засіб та захист від сонця.
Може бути застосована саліцилова та азелаїнова кислота, але вони мають нижчу ефективність.
2. Важка та середньоважка форма, з багатьма прищами та гнійниками, рубцями, підшкірними вузлами.
При цій формі акне основою лікування будуть внутрішні ліки. Лікар може застосувати антибіотики, гормональні засоби або внутрішній ретиноїд.
Антибіотики при вугрях застосовуються з протизапальною метою, тому їх курс зазвичай довгий - місяці, та у малих дозах. Найчастіше це доксициклін, азитроміцин, міноциклін і сарециклін ( останніх два немає в Україні).
Для кращого ефекту внутрішні ліки комбінуються з зовнішніми, які саме вже вище перечислила.
Гормональні засоби - це комбіновані оральні контрацептиви ( найчастіше на основі етинілестрадіолу- Джаз, Жанін, Діане 35, Ярина), спіронолактон, або інʼєкції стероїду безпосередньо у вугрі, для кращого їх розсмоктування.
Також у протоколі зазначено, про недостатність доказів ефективності вживання внутрішніх стероїдів, флутаміду та метформіну щодо акне.
Ну і при важких випадках, або коли інші ліки не допомагають, застосовують внутрішній ретиноїд - ізотретиноїн, писала про це детально у попередньому пості.
Як щодо дієти?
Існує багато досліджень, про вплив їжі з високим рівнем вуглеводів (солодощі, газовані напої тощо) на погіршення акне, проте цих даних є замало аби рекомендувати усім жорстку дієту при вугрях.
А як же косметичні процедури і чистки?
Нажаль, у проколі пише, що є недостатньо даних за їх ефективність. Тому я не призначаю для лікування акне чисток, пілінгів, лазерів.
Що по аналізах?
Аналіз на мікроорганізми з вугрів, а також їх чутливість до антибіотиків всім підряд не рекомендований. Вже відомо, які бактерії беруть участь в утворенні акне, і результат цього аналізу не впливатиме на тактику лікування. Він береться, лише коли лікар має сумніви у діагнозі.
Аналіз на статеві гормони теж застосовують далеко не в усіх. Ми знаємо про вплив на вугрі статевих гормонів, проте якщо пацієнтка є здорова, немає інших ознак гормональних порушень ( порушення менструації, надмірне оволосіння, надмірна вага, безпліддя), то цих аналізів не треба.
Якщо ж ці симптоми є, особливо при важкому акне - лікар призначить дообстеження.
Яке лікування у вагітних?
Можна застосовувати зовнішні засоби на основі азелаїнової кислоти, бензоїл пероксиду, кліндаміцину та еритроміцину. Саліцилову кислоту теж можна, але не на велику площу шкіри. Ретиноїди - не можна. Якщо висип дуже важкий, то лікар може застосувати деякі внутрішні антибіотики.
Може якісь вітаміни чи активи?
Прийом цинку чи його застосування у косметиці, вживання омега кислот, ніацинаміду у протоколі зазначається як недостатньо доказовим.
Також додам, що у протоколі немає рекомендацій у прийомі ні пробіотиків, сорбентів, БАДів, вітамінів, бовтанок, препаратів від печінки чи фуфломіцинів.