google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Колаген. Великий бізнес?

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Чи зустрічали рекламу колагену? Чи вживали? Напишіть у коментарях.

Колаген є найпоширенішим білком в організмі. Наш організм виробляє його для створення сполучної тканини- кісток, шкіри, м’язів, сухожиль і хрящів. Він допомагає зробити тканини міцними і пружними, здатними витримувати розтягування, згинання.

З віком наше тіло поступово виробляє менше колагену. Також його вироблення зменшується через надмірне перебування на сонці, куріння, надмірне вживання алкоголю, брак сну та фізичних вправ.

БАДи з колагеном

Я не одноразово бачила рекламу питного або капсульованого колагену у інтернеті. Блогери та виробники обіцяють молодість, здоровʼя шкіри, нігтів і волосся.

Надіюсь, для вас не секрет, що блогери рекламують це за гроші. І ефект «який вони перевірили на собі» вони чомусь вважають що це від колагену, а не від їх пластичних операцій, лазеру, інʼєкцій та фотошопу. Додатки з колагену один з найприбутковіших бадів. У 2021 році світовий ринок колагену перевищив 9 мільярдів доларів і, як очікується, перевищить 16 мільярдів доларів до 2028 року.

Спочатку колаген продавався як інгредієнт кремів і сироваток для шкіри. Однак його ефективність як зовнішнього засобу сумнівна, оскільки колагенові волокна занадто великі, щоб проникнути у шкіру. Дослідження підтвердили, що коротші ланцюги колагену- пептиди, більш успішні в цьому.

Що говорять дослідження про колагенові добавки?

Під час перетравлення в шлунку колаген розщеплюється на амінокислоти, які потім розподіляються туди, де організм найбільше потребує білка. Організм не відрізняє- їсте ви колаген з їжі чи з куплених капсул. Більше колагену, ніж треба організму- не означає краще. Неможливо перенаситити організм корисним колагеном, аби не старіти чи позбутись зморшок.

Досліджень на людях, які б показали ефективність додатків з колагеном є дуже мало. Деякі рандомізовані контрольовані дослідження виявили, що колагенові добавки незначно покращують еластичність та стан шкіри шкіри. Інші дослідження показали, що добавки можуть мати дещо позитивний ефект при лікуванні хронічних виразок, кісткових дефектів, саркопенії, періодонтиту, остеоартирті, ревматоїдному артриті, гастроезофагальному рефлюксі.

Проте є багато питань до цих досліджень. Вони не якісні, з невеликою вибіркою людей і у них є конфлікт інтересів ( одних з учасників може мати зацікавлення у позитивних результатах, бо має користь з цього). Тому точно сказати, що колен у добавках є ефективний та відповідає обіцянкам виробника- не можна. А те, що пише реклама- часто маркетологічний, нічим не підкріплений хід. Принаймні покищо.

Іншим недоліком є ​​те, що прийом колагенових добавок може стати приводом для відмови від здорової поведінки. Людина може думати, що турбується за молодість та здоровʼя і пити колаген, очікувати від нього чудес, і нехтувати здоровим способом життя, або ще гірше- не пити ліки, якщо є хвороби шкіри та суглобів. У мене виникає дисонанс, коли бачу, коли блогер показує як пʼє колаген, а потім йде засмагати чи вживає алкоголь.

Колаген не лікує хвороби шкіри. Вживання капсул з колагеном не покращує стан нігтів та волосся у тих, у кого вони хворіють. Немає якісних досліджень, що БАДи пришвидшують ріст волосся та нігтів, роблять їх міцнішими. У жодному протоколі лікування дерматологічних хвороб, немає рекомендацій вживати колаген для покращення чогось там чи лікування. Тому не витрачайте гроші на ці засоби з надією щось полікувати.

Чи колагенові БАДи є безпечні?

Не зовсім. Є дані про сильну алергію на них, зокрема при вживанні морського колагену. Також є випадки зараження людей інфекціями при вживанні колагенових додатків з свиней та великої рогатої худоби.

Чи можна вживати колаген з їжею?

Тим не менш, багато продуктів, які підтримують вироблення колагену, зазвичай рекомендуються як частина здорового харчування.

Є продукти, багаті колагеном:

- м’ясо

- кістки і шкірі прісної та морської риби.

- кістковий бульйон

- желатин

Вважається, що деякі продукти з високим вмістом білка сприяють виробленню колагену- риба, птиця, м’ясо, яйця, молочні продукти, бобові та соя.

Для виробництва колагену також потрібний цинк, який міститься в молюсках, бобових, м’ясі, горіхах, насінні та цільному зерні; і вітамін С із цитрусових, ягід, листової зелені, болгарського перцю та помідорів.

Як захистити вироблення власного колагену?

1. Їжте здорову та збалансовану їжу.

2. Бережіться сонця. Використовуйте сонцезахисний крем або обмежте кількість часу, проведеного під прямими сонячними променями.

3. Висипайтеся достатньо. Для середньостатистичної людини це 7-9 годин на добу.

4. Уникайте куріння або пасивного куріння.

5. Контролюйте стрес. Хронічний високий рівень кортизолу може зменшити вироблення колагену.

6. Рухайтесь.

Отже. Турбота про молодість та здоровʼя- це не чарівна пігулка. А щоденне виконання простих правил здорового способу життя, як би банально це не звучало.

На цей момент відсутні якісні переконливі дослідження високої ефективності колагенових добавок. Їх не обов’язково вживати. А можете купувати, проте розуміти, що ефект поки не доведений.