google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Як лікувати та попереджувати рубці

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Уявімо ситуацію: дитина впала і здерла коліно, або у вас була операція чи видалили родимку. Як попередити рубець?

Поширте пост собі на сторінку, з часом пригодиться.

Після того, як шкіра розірвалась, утворення рубця - це природній процес. Нову тканину неможливо забрати, але можна постаратись зробити шрам малопомітним.

Ось кілька доказових порад:

1. Тримайте рану/поріз у чистоті. Мийте з милом цю зону, як тільки лікар вам це дозволить. Якщо він буде інфікований і погано загоюватиметься, то рубець буде більший і гірший.

2. Не колупайте та не травмуйте рани, не здирайте самостійно струп, якщо є потреба, тоді вдень наклеюйте пластир.

3. Рани, які загоюються у вологому середовищі, мають кращі результати загоєння та стан рубця, ніж рани, які «підсушують».

Тому після видалення родимок на шкірі, операцій, коли є струп на рані чи подряпині, мастіть цю зону вазеліном, а не зеленкою, фукорцином, спиртом чи порошками.

Не підсушуйте, а зволожуюйте їх.

4. Для кращого загоєння рубця, використовуйте силікон. Він створює спеціальне середовище і шрам матиме кращий вигляд.

Рубець формується до 6 міс, тому весь цей час він має бути під силіконовою захисною плівкою. Силікон буває у вигляді пластиря або гелю- Скарекс, Дерматікс Ультра, Стратадерм. Його слід наносити на сухий і чистий рубець, 2 р на добу, 3-6 міс і довше.

Не працюють - різні олійки, екстракти алое та цибулі, народні методи.

5. Захищайте рубці від сонця, бо воно погано впливає на його формування. Щоранку мастіть рубці на відкритих зонах шкіри кремом з СПФ 30-50 та прикривайте одягом.

А якщо ви вже маєте рубець, як його лікувати, щоб зменшити дефект?

Лікування залежить перш за все від виду рубця і його площі.

1. Якщо це звичайний лінійний рубець після операції або порізу і він свіжий - восновному призначають силікон та захист від сонця. І так як свіжий рубець може себе поводити по-різному, через 6 тижнів його оглядають знову.

2. Якщо за 6-12 тижнів- рубець сформувався- тоді все продовжують. Якщо починає шрам рости над шкірою- лікар може додати лікування стискаючим одягом. Одяг, що тисне може зменшити набряк та неприємні відчуття від рубця, але має недолік- це висока ціна і люди не хочуть його носити. Найчастіше такий одяг застосовують при рубцях після опіку, рубцях з великою площею.

3. Якщо рубець має активний ріст, лікар може зробити інʼєкцію гормонального протизапального розчину у шрам, найчастіше це тріамцинолон ( або інших ліків, таких як 5-флуороурацил) або лікувати його хірургічно.

4. Які ще є методи? Для лікування рубців застосовується лазери, ботокс, івікмімод, заморожування рідким азотом, пересадка шкіри. Це все лікар вирішує у залежності від багатьох індивідуальних чинників.