google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Не бійтесь гормональних кремів та мазей

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Я зустрічаю 2 типи людей – ті, які на свій розсуд лікуються гормональними ліками, як собі хочуть, і з часом розгрібають наслідки цього, і другий тип – які панічно бояться ліків, навіть тоді, коли їх призначив лікар і вони вкрай необхідні. А як ви ставитися до гормональних кремів? Напишіть у коментарях.

В народі «гормональними» кремами та мазями називають глюкокортикостероідні засоби. Вони винайдені вже дуже давно, добре вивчені, не дорогі, ефективні і що головне – діють точково на місце, яке захворіло.

Яка їхня користь?

Стероїдні ліки швидко заберуть запалення хворої зони шкіри або слизової оболонки, зменшать набряк та свербіж. Якщо хвороба гостра, як от подразнення, контактний дерматит, укус тощо, – вони загоять шкіру. Якщо хронічна, як от псоріаз, атопічний дерматит, екзема – такі мазі будуть знімати неприємні симптоми хвороби, аби ви від них не страждали, але вони не вилікують хворобу раз і назавжди.

Чи ці ліки є безпечні?

Безперечно що так, за умови вірного користування. Ризики побічних дій дуже малі. Вони перевірені часом, безліччю досліджень та включені у протоколи лікування багатьох хвороб у всіх країнах.

Чи можуть вони зашкодити?

Можуть, звичайно. Усі ліки несуть ризики. Від банальної вітамінки можна отримати важку алергію. Вся справа в імовірності цих ризиків. Гормональні зовнішні ліки мають доволі низькі ризики. Звичайно, якщо користуватись за правилами. Тому, перш за все, лікуйтесь лише за схемою лікаря і не займайтесь самолікуванням.

Яку шкоду можуть призвести?

Ризик шкоди є дуже низький. Але все ж є. Зазвичай такі креми та мазі діють безпосередньо на ділянку запалення і це дуже добре. Нам часто не треба внутрішні ліки для того, щоб досягти вогнища, тому організм і лікується і не навантажується медикаментами. Побічна дія переважно у місці нанесення, якщо випадково нанесете на інфекцію, то стероїдний крем її погіршить, якщо задовго будете мастити – шкіра зтоншиться, можуть бути розтяжки, оволосіння, зʼявляться судини. Може бути алергія, стероїдний дерматит, гнійнички.

Але якщо площа намащування велика або ви мастите сильні ліки і безконтрольно – буде значне всмоктування у тіло і ризики збільшаться. Тому лікар вас попередить скільки ліків можна застосовувати і запише схему.

А якщо висип від гормональних мазей проходить, а потім повертається?

Справа у тому, що багато дерматологічних хвороб є хронічні, і ліки їх назавжди не виліковують. Гормональні креми просто забирають симптоми, тобто по-суті полегшують життя. У цьому і полягає лікування. Тому зазвичай така хвороба з часом повертається.

Якщо загострення зрідка, то лікування буде періодично повторюватись, а у проміжках - засоби профілактики у залежності від хвороби. Якщо висип швидко знову спалахує після відміни стероїдної мазі, є потреба тривалішого лікування. Якщо виникає знову і поширюється- імовірно не усунутий тригер або слід додати сильніші ліки.

Чи чули ви що шкіру треба лікувати зсередини, а не замасковувати мазями висип, слід знайти «причину»?

Причина більшості дерматологічних хвороб- криється у порушеній роботі самої шкіри, як окремого органу. Механізми утворення є добре вивчені - це порушення у роботі клітинок шкіри, імунних клітин у шкірі, автоімунний процес, хворі судини чи сальні залози не так працюють, генетичні порушення роботи шкіри та ін.

Власне чому це відбувається часто не відомо. Тому у більшості випадків дерматологи у всьому світі лікують саме цей хворий орган, враховуючи знання утворення хвороби.

Ціль лікування - (зовнішнього чи внутрішнього зазвичай) це пригасити хворобу, якщо вона є хронічна. А потім цей стан підтримувати. Повторювати лікування по мірі загострення.

Зовнішні стероїдні креми мають плюси: вони мають менші ризики впливу на організм, не потребують контролю аналізів, контрацепції.

Але є мінус - вони слабкі у випадках якщо уражена велика частина шкіри або хвороба важка. Внутрішні медикаменти мають плюси - це потужний вплив, але мінуси - ризики побічних дій збільшуються. Тому лікар обирає тип лікування враховуючи це все. Але це не означає, що внутрішні ліки виліковують, а зовнішні - замасковують хворобу. Ціль лікування є однакова.

Тому, будь ласка, не займайтесь самолікуванням гормональними мазями. Оберіть сучасного лікаря, якому довіряєте, і слідуйте схемі лікування. При неприємних явищах, відсутності ефекту - зверніться до нього ще раз. Будьте на контролі у лікаря, якщо ваша хвороба рецидивуюча і потребує тривалого або періодичного лікування.