google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Гемангіома у немовлят

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Спершу поставте лайк за цей корисний допис, а я продовжу.

Яка причина?

Інфантильна (дитяча) гемангіома зʼявляється не від того, що вагітна мама злякалась і не від «вроків». Існує кілька теорій виникнення цих утворів: вплив плаценти, стовбурових клітин, та клітинок судин.

Як проходить гемангіома?

Інфантильна гемангіома з’являється переважно у віці до 4 тижнів. Далі йде активна фаза росту, яка продовжується до 6 міс віку дитини. До 12 міс вона ще розвивається. І тоді йде фаза регресу, коли утвір самостійно поволі зникає. У половини дітей гемангіома сама зникне до 5 річного віку, у 70% – до 7 річного віку. Для повного зникання треба ще 3-5 років. Варто сказати, що гемангіома залишає слід на шкірі.

Чи треба аналізи?

Зазвичай обстежень не потрібно. Кваліфікований лікар одразу може розпізнати гемангіому. Інколи для перевірки обʼєму гемангіоми, лікар може зробити УЗД, КТ, МРТ. Зрідка потрібна біопсія утвору, якщо є сумнів у діагнозі.

Чим гемангіоми небезпечні?

Зазвичай вони шкоди життю і здоровʼю дитини не несуть. Зрідка можуть кровоточити, затискати повіки, дихальні шляхи, або чинити естетичні зміни. Гемангіоми можуть бути не тільки на шкірі, а й у внутрішніх органах. Також деякі види гемангіоми можуть свідчити за серйозні генетичні синдроми (наприклад, PHACE).

Третина дітей, які мають гемангіоми, мають їх більше ніж 3 штуки. Вважається, що якщо їх понад 5 шт на шкірі, слід перевірити, чи немає часом їх у печінці, чи інших органах.

Гемангіоми не перетворюються на рак.

Яка тактика?

Що робити вирішує лікар на основі безлічі факторів, наприклад, яка ця гемангіома, її розмір, локація, чи заважає, чи несе косметичний дефект, ризики які вона може нести та ще кучі дрібниць. Або, як кажуть пацієнти: «лікар тільки глянув одним оком».

Які гемангіоми треба лікувати?

Якщо їх багато, якщо вони на повіках, біля носа, ті які травмуються і у складках, які кровлять та виразкуються, дуже великі (понад 5 см) та які знаходяться на косметично значущих зонах (лице, наприклад).

Яке лікування?

Зазвичай тактика лікаря є тому, щоб поставити діагноз, визначити чи гемангіома не несе ризику. І у більшісті випадків тактика є «активне невтручання».

Тобто з гемангіомою нічого не робити, а лише слідкувати, адже зазвичай вони самостійно проходять. Можна фотографувати гемангіому з лінійкою, щоб дивитись як вона змінюється.

Якщо гемангіома не глибока і лікар вирішує її лікувати, то застосовують бета блокатори.

Це розчини тимолол, пропранолол, та картеолол. Найчастіше застосовують в нас очні краплі: тимолол 0,5%, 2 краплі 2 р на добу на утвір, до 12 місячного віку дитини або до позитивного ефекту.

Деколи лікар може призначити крем з стероїдом або робити з ним інʼєкцію у гемангіому.

Якщо гемангіома є з групи ризику (велика, біля очей), то лікар може почати активне лікування.

Найкраще почати його до 6 міс віку дитини, а в ідеалі до 4 тижнів. Бажано до фази активного росту, щоб попередити її наслідки.

Перша лінія лікування є внутрішні бета-блокатори.

Це ліки кардіологічні медикаменти, але лікарі помітили їх позитивний вплив на гемангіоми, тому з того часу ними їх і лікують.

Ці ліки не підходять дітям з серцевими проблемами, хто мав бронхоспазм, дуже передчасно народженим.

Перед стартом лікування, потрібні деякі обстеження: огляд, вимірювання артеріального тиску та пульсу, ЕКГ тощо.

Зазвичай лікування починають у лікарні. Продовжують вже вдома.

Починають лікування пропранололом, 0,5-1 мг/кг, розділено на 2 прийоми. Ліки дають обовʼязково з їжею ( молоко) або одразу після. З часом дозу збільшують, якщо ліки добре переносяться.

Тривалість лікування зазвичай 6-18 місяців. Огляд лікаря 1-3 міс для контролю.

У більшості випадків лікування добре переноситься, рідко діти мають побічні дії.

Нажаль, у чверті дітей, при припиненні лікування, є ефект повторного росту гемангіоми.

Яке ще є лікування?

Іноколи застосують внутрішні стероїди, хірургічне лікування, лазер. Але ці опції застосовують не часто.