google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Доказове лікування проти грибка на нігтях

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Не всі зміни нігтів є грибковою інфекцією, нігті можуть псуватись при різних хворобах. Лише лікар чітко може визначити, чи це інфекція, чи це окрема хвороба нігтів, чи те і друге разом. Поставте лайк якщо цей пост корисний для вас, а я продовжу.

З чого почати?

З консультації лікаря – вашого сімейного лікаря або дерматолога. На початку він скерує здати обстеження на виявлення грибка. Це звичайний зішкріб з місця ураження нігтя. Аналіз швидкий та простий. Бажано зробити аналіз з виявленням збудника, щоб знати, який саме грибок став причиною хвороби. Аналіз на визначення чутливості грибків до протигрибкових ліків виконується лише в окремих випадках. Перед аналізом потрібно припинити застосування протигрибкових ліків на 4, а краще на 8 тижнів. Також перед аналізом мінімум 3 дні нічим не мастіть нігті, зніміть лак.

Чи всім треба лікуватись?

Грибок нігтів (оніхомікоз) не обовʼязково усім лікувати. Лікуємо тим людям, кого це турбує естетично, кому хворі нігті болять, спричиняють дискомфорт, хто має періодичні інфекції, діабет, імунодефіцит.

Чим небезпечний оніхомікоз?

Грибкова інфекція може поширюватись на шкіру, інші нігті. Може спричиняти запалення шкіри, екзему, свербіти. Може бути вхідними воротами для бактерій, і потім такий мікс інфекції є небезпечним для людей з діабетом, або у кого порушення циркуляції крові чи проблема з імунітетом. Водночас існують страшилки, що грибок проникає всередину організму, отруює чи спричиняє рак – це все нісенітниця.

Яке лікування?

Чим інфекція поширеніша і гірша, то тим сильніше має бути лікування і навпаки. Зовнішні ліки (лаки, гелі…) діють лише, якщо ніготь уражений менше ніж на 50%, і хвороба не заходить аж до кутикули.

Зовнішні ліки від грибка застосовуються у вигляді лаків та гелів. Найефективніші - лаки на основі циклопіроксу, аморолфіну, ефінаконазолу та таваборолу (в Україні немає останніх двох), гель з тербінафіном.

Мазі та креми протигрибкові погано лікують нігті.

Аморолфін (Екзодерил, Амодерм-Нео, Оніхелп), застосовується 1 р на тиждень. 9-12 міс нігті стоп, та 6 міс на нігті рук. Циклопірокс (Цикложен, Циклокутан), застосовується на нігті та навколишню шкіру, 24-48 тижнів.

Використовують згідно інструкції.

Паралельно з лікуванням, варто зрізати, підпилювати уражені частини нігтів.

Якщо хворих нігтів є багато та ураження великої частини нігтя, то лікар призначить внутрішні ліки, як протигрибкові таблетки.

Не займайтесь самолікуванням ними, їх призначає лише лікар.

Починають внутрішнє лікування переважно з тербінафіну (Екзифін, Ламізил, Мікофін, Тербінорм тощо). Застосовують щодня, по 1 таблетці. Тривалість при хворобі нігтів рук- 6 тижнів, для нігтів ніг - 12 тижнів.

Лікування може тривати довше за призначенням лікаря. Дітям призначають тербінафін згідно ваги, 10-20 кг - чверть таблетки, 20-40 кг - пів таблетки, і дітям важчими за 40 кг - 1 таб на добу.

Другою лінією лікування є Ітраконазол (Ітрунгар, Спораксол, Есзол тощо). Лікувати ним можна щодня безперервно, по 2 таб на добу. Нігті рук лікують 6 тиж, на ногах 12 тиж.

Або пульсами, коли людина пʼє ліки тиждень подвійну дозу (2 таблетки 2 р на добу), а потім 3 тижні пропускає, і так знову. Нігті на руках лікують таким чином 2 міс, на ногах - 3 місяці.

Для дітей теж дозу перераховують. До 20 кг - лікар порахує 5 мг/кг, 20-40 кг - 100 мг на добу, і дітям важчим за 50 кг, як і дорослим 200 мг на добу.

Чи треба аналізи під час лікування?

Перед лікування лікар опитає чи людина є здорова і, чи вживає ще якісь ліки. Адже таблетки можуть впливати на печінку та нирки та мати побічні дії, конфліктувати з іншими таблетками.

Якщо людина має з цим проблеми, потрібно здавати аналіз крові кожні 2-6 тижні для моніторингу.

Не існує єдиної думки серед лікарів, чи потрібно робити обстеження здоровим людям.

Як щодо профілактики?

На жаль, у 25- 50% випадків оніхомікоз з часом повертається знову.

Щоб знизити цей ризик:

1. Лікуйте усі уражені нігті та шкіру.

2. Продезінфікуйте взуття, килимки протигрибковим спреєм.

3. Не зрізайте кутикулу, вона захищає ніготь.

4. Тримайте ноги в прохолоді та сухості, користуйтесь антиперспірантом та після миття ніг, добре протирайте шкіру між пальцями.

5. Носіть свої тапочки в громадських місцях (наприклад, громадські душові, спортзали).

6. На педикюрі та манікюрі користуйтесь лише стерилізованими інструментами або приносьте свої.

Що ще?

Коли нігті є дуже уражені, разом з лікуванням, лікар може порадити нетравматичне видалення нігтів. Наносять 40% сечовину на уражені нігті під плівку. Протягом 2-3 тижнів.

Буріння та підпилювання нігтів може бути застосоване, разом з ліками, для кращого їх проникнення.

Лікування лазером має сумнівну ефективність.

Ще однією опцією лікування є фотодинамічна терапія.

Чому лікування може НЕ допомагати?

1. Невірний діагноз, можливо це не оніхомікоз.

2. Лікували лише нігті, а уражену грибком шкіру - ні.

3. Не долікували інфекцію, курс за короткий.

4. Грибок виявився не чутливим до ваших ліків. Тоді варто дообстежитись і обрати інші ліки.

5. Ну і варто памʼятати, що грибкова інфекція часто повертається, навіть якщо все зроблено ідеально.