google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Доказове лікування пігментації

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Гіперпігментація буває від різних причин – від ліків, засмаги, як залишкові явища після хвороби шкіри. Розповім вам про доказове лікування найчастішої гіперпігментації у жінок на лиці – мелазми. А ви поставте лайк за мою роботу.

Причина мелазми у надмірній активації клітин шкіри, які виробляють її колір. Чому? Достеменно не відомо, але знаємо, що генетика, гормональні зміни (вагітності, гормональні ліки і контрацептиви тощо), вплив сонця – все це грає роль в утворенні.

Лікування  мелазми, перш за все залежить від її форми – чим вона поверхневіша, менша – тим ліки будуть легші. Чим вона глибша і поширеніша – тим сильніше лікування. Це логічно.

Тактика лікаря буде сходинками: спершу найпростіший метод, не допоміг – сильніший і складніший. І так далі. Тому це нормально не завжди мати одразу результат.

Лікування пігментації ще та морока, вона часто повертається. Тому важливим є пожиттєвий захист від сонця та підтримуюче лікування на довго для профілактики.

Отже, є дві базові речі, з чого ми починаємо лікування:

Захист від сонця. Скільки ми б не тратили грошей на дорогі креми, можна один раз вийти на сонце і отримати знову ту саму пігментацію. Захист має бути скрупульозний постійний. Цілий рік, СПФ 50. Бажано мінеральний (на основі оксиду цинку або діоксиду титану, або оксид заліза). Вони не дуже приємні – густі і білі, але вважаються найкращими. Не можете терпіти білий сонцезахист, то можна комбіновані хімічні. Також важливий захист капелюхом, окуляри та тінь.

Далі, маскування. Не видно пігментації – немає проблеми. Тому добрий тональний дуже класна опція, можна скомбінувати з сонцезахисним кремом.

Щодо самого лікування:

Якщо мелазма поверхнева і незначна.

Перша лінія лікування - крем з гідрохіноном 4% (крем Expigment, Obagi відбілюючий крем 4% та ін). Не довше 6 місяців. Це один з найефективніших зовнішніх препаратів. Може подразнювати шкіру. Не можна на ГВ і вагітним.

Без лікаря собі не купуйте, бо ліки мають обмеження та нюанси, можна собі зашкодити самолікуванням.

Також лікар може запропонувати різні відбілюючі креми на основі Азелаїнової кислоти(крем Скінорен, Акнестоп, Азелоджі), коєвої кислоти, ніацинаміду та ін.

Я таке рідко застосовую, як основне лікування. Як на мене, вони доволі слабкі. Але дозволені при вагітності.

Якщо за 8 тижнів приблизно вам не краще, лікар продовжить лікування ще на 8 тижнів. Якщо і тоді немає результату, застосовуємо класичну потрійну комбінацію - гідрохінон, з ретиноїдом (третиноїн) та (або ні) з стероїдом.

Тривалість 2-4 міс. Якщо ж мелазма поширена і глибока, то лікар почне одразу з цього препарату. В Україні це крем Еленеон-Н та Ретівайт та аналоги. Це ефективна і добре перевірена часом формула. Не займайтесь самолікуванням.

Якщо немає ефекту, лікає додасть другу лінію лікування - косметичні процедури, пілінги, внутрішньо-трансексамову кислоту двічі на добу.

Третя лінія лікування- лазер.

Це дуже ефективний та потужний спосіб. Але не панацея і має мінуси. Це висока ціна, період реабілітації шкіри.

І слід розуміти, що у половини пацієнток пігментація повернеться впродовж 6 міс, інколи навіть стає гірше, ніж було.

Які косметичні процедури ефективні?

Найчастіші - це пілінги гліколевою кислотою, рідше - пілінг з альфа-гідроксикислотами, саліциловою кислотою, пілінг Джесснера та трихлороцтовою кислотою, 5-6 процедур з інтервалом 2-4 тижні. Схема може відрізнятись.

Перед процедурою слід підготувати шкіру - застосувати вищенаведені відбілюючі креми 4-6 тижнів. Якщо у складі є третиноїн, то за 7-10 днів перед пілінгом слід його перервати, якщо немає - можна не переривати.

Які лазери обирають?

Найчастіше QS Nd:YAG, неабляційний фракційний лазер, PDL та IPL лазери. Тактику обирає лікар.

Яка підтримуюча терапія?

Як це сумно не звучить, можна мати гарні результати лікування мелазми, але вона може знову і знову повертатись.

Тому важливий є захист від сонця, використаненя гідрохінону двічі на тиждень під контролем лікаря та щодня відбілюючі креми на основі кислот.