google-play Про проект Згода користувача Політика конфіденційності

Доказове лікування атопічного дерматиту

Бакіко Катерина
Оригінал допису

Зробіть корисний репост, а я детально все поясню.

Атопічний дерматит або екзема (АД) – це хвороба шкіри. І лікувати слід саме шкіру. Безперечно, є супутні хвороби, притаманні діткам з атопією шкіри, як алергічний риніт, астма, харчова алергія, депресія. Але це додаткові хвороби, вони потребують окремого лікування.

Лікарі не фантазують щодо «авторських схем», а керуються міжнародним протоколом лікування АД, у якому зібрано най-найсучасніші дослідження про хворобу та різні ліки. Він постійно оновлюється. Протокол – це дороговказ. Але, звичайно, він включає багато опцій, тому лікування завжди є індивідуальне, у залежності від віку, потреб та стану дитини з АД.

Отже, чим хвороба простіша – тим простіше лікування. І, навпаки, чим хвороба важча – тим лікування має бути потужніше. Одразу скажу, що лікування атопії – це довгий процес, адже хвороба є хронічна. Я часто розбиваю надії батьків словами «вилікувати не можемо», але мотивую, коли кажу «наша мета – контроль атопії, щоб він чим по рідше і зовсім трішки загострювався».

Базовим лікування, таким що усім діткам та дорослим з АД є обов’язково – це уникання зовнішніх тригерів (купання до 10 хв, не перегрівати шкіру, контролювати мікроклімат та ін) та якщо дитина має алергію – уникання алергенів (дієта усім підрят не рекомендована).

Обов’язкове є нанесення зволожуючих гіпоалергенних кремів-емолентів на всю шкіру часто-багато-постійно. Також лікар має надати інформацію про хворобу та стиль життя.

1. Якщо АД є легким, у дитини мало висипу, він не дуже червоний, свербіж мінімальний, то лікар призначає легкий стероїдний крем/мазь (гідрокортизоновий, Преднітоп, Адвантан, Стерокорт). Вони сучасні, безпечні, ефективний та не дорогі. Коротким курсом до 2 тижнів, переважно 2 р на добу. Можна повторювати при потребі, за контролем лікаря. Якщо висип на лиці та геніталіях – призначить крем/мазь з інгібітором кальциневрину (Елідел, Протопік). Вони потребують захисту від сонця.

2. Якщо АД є середньоважким - висипу багато, він чухається і не дає спати дитині, при застосуванні ліків швидко знову загострюється. Тоді призначаються ліки середньої сили/сильний стероїдний крем чи мазь (Локоїд, Кутівейт, крем Елоком - це приклади середніх, сильні - мазь Елоком, бетаметазонові Содерм та Белодерм) довшим курсом. І швидко не будемо його скасовувати, а перейдемо на проактивне лікування.

Воно полягає у нанесенні ліків профілактично на місця, де був висип ще довго, аби не було повторного загострення. Для цього зазвичай даються легкі стероїдні креми 1-2 р на тиждень і/або інгібітори кальцеврину. Це триває місяцями, під контролем лікаря.

При потребі лікар призначить протисвербіжні методи: вологі обгортання, протиалергічні ліки. Можливе застосування фототерапії. А при проявах інфекції, що часто буває при розчухах: хлорні ванни, антибіотики. Може порадити консультацію психолога.

3. Якщо АД є важким - висип поширений, нестерпний нічний свербіж аж до крові, дуже запальний. тоді основа лікування - внутрішні ліки.

Не тому, що АД лікується «зсередини», а, тому що вони значно сильніші за мазі. Зазвичай це такі препарати як циклоспорин А, дупілумаб (є в Україні), баріцітініб, тралокінумаб, упадацітініб (поки широко недоступні).

Трохи рідше - азатіоприн, метотрексат (теж доступні).

Короткий курс внутрішніх гормонів можна при важкій формі, але лише трішки, щоб полегшити стан на початку. Загалом їх уникаємо.

Що не доказово?

1. Прокапатись (глюконат кальцію, тіосуьфат натрію, водно-сольові розчини) не дають лікувального ефекту.

2. Внутрішні гормони (медрол, дексаметоазон) направо і наліво - не можна.

3. Антигістамінні всім підряд (даємо насправді лише при середеньо-важкій, важкій формі, при сильному нічному свербежі й все).

4. Сорбенти, гепатопротектори, пробіотики - неефективні, адже лікувати треба шкіру, а не інші органи.

5. Висип не підсушуємо, не мастимо фукорцином або зеленкою.

6. Не застосовуйте саморобні «секретні» мазі від цилителів.

7. Дієту не признають усім дітям.